Beyaz Eşya Boyama Teknikleri ile Küçük Kusurların Önüne Geçin

Beyaz Eşya Boyama Teknikleri ile Küçük Kusurların Önüne Geçin

Beyaz Eşya Boyama Teknikleri ile Beyaz Eşya Yenileme

Beyaz eşya boyama ile evdeki çamaşır makinası, buzdolabı, mikrodalga fırınlar gibi zamanla paslanmaya başlayan küçük kusurların oluşması sorunlarını çözebilirsiniz. Eşyanız fonksiyonel olarak hala mükemmel durumda olabilir, ancak zamanla çok sarardığı durumlarda bunu yapmak istersiniz. Sizde benzer bir durum yaşıyorsanız ev aletinizi yeniden boyayabilirsiniz. Bu yazımızda beyaz eşya boyama ile ilgili en önemli bilgileri ortaya koyuyoruz.

Beyaz Eşya Boyama İşleminin İlk Adımı Nedir?

Ev aletlerinin yüzeyi genellikle parlak ve düzgündür, bu nedenle yüzeyi sprey boya ile boyadığınızdan emin olun. Fırça izleri nedeniyle boya yüzeyde eskisi kadar güzel olmayacaktır. Sprey boyalar arasındaki seçim de oldukça fazladır, bu nedenle hangi ürünü seçeceğinizi bilmek önemlidir.

Beyaz Eşya Boyama
Beyaz Eşya Boyama

Beyaz veya paslanmaz çelik rengi istemiyorsanız, genellikle çok çeşitli renk yelpazesine sahip kaliteli bir akrilik sprey kullanabilirsiniz. Beyaz olması durumunda sorun yüzeyin sararmasıdır. Bu durumda boyadan önce aynı zamanda bir astar kullanmanız hem sararmayı, hemde paslanmayı daha iyi önler.

Beyaz boyadan önce aynı zamanda bir astar kullanmanız hem sararmayı, hemde paslanmayı daha iyi önler.

Boyamadan önce yüzeyin düzgün bir şekilde temizlenmesi ve mümkünse yüzeyi kağıt kum zımpara ile zımparalanması kesinlikle önemlidir. Pası yüzeyden mutlaka çıkarın. Bu en önemli adımdır çünkü yağlı veya paslı bir yüzeyi boyarsanız ne yazık ki sonuç kalıcı olmayacaktır. Boyamadan önce sprey kutusunu en az 1 dakika çalkalayın. Boya yaparken, boyayı yaklaşık 20-25 cm mesafeden yüzeye önce dikey sonra yatay olarak püskürtün. Kuruma süresi genellikle 15 – 20 dakikadan fazla sürmez, bu nedenle işlemi yeterince hızlı bir şekilde tamamlamalısınız.

Mikrodalga Fırın Boyama
Mikrodalga Fırın Boyama

Mikrodalga Fırın Boyama

Mikrodalga fırının içini boyamak istiyorsanız mutlaka metal partikül içermeyen bir boya kullanın.

  • Yüzey yağ giderme
  • Yüzey boyama
  • Kapağı açıkken 24 saat kurumaya bırakın.

Bu adımları takip ettikten sonra zararlı solventler tamamen buharlaştığı için fırını güvenle kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir