Graffiti Sokak Sanatı Kökeni ve Teknikleri

Graffiti Sokak Sanatı Kökeni ve Teknikleri

Graffiti Sokak Sanatı Kökeni ve Teknikleri

1970’lerin sonlarında New York’taki grafiti sahnesi kaynaklı sokak sanatı resimleri, metro trenleri ve beton duvarlardan galerilerin ve müzelerin beyaz duvarlarına taşındı. Graffiti sokak sanatı hareketinin başlangıcını ve sokak sanatçılarının graffiti sanatını bugün olduğu yere getirmek için çeşitli teknikleri nasıl kullandığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Graffiti Kökeni

1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başında New York’taki grafiti sahnesinden gelişen sokak sanatı resimleri, ortaya çıktıkları karşı kültürler için sınıf, cinsiyet, ırk ve etnik köken gibi konulardaki çekişmelerini görsel ifadelerde sembolik olarak kullanarak farkındalık oluşturmaya bir araç olarak hizmet etti. Grafiti patlaması, New York punk, rap ve sokak sanatı gibi ticaricilik ve ana akım kültürünün dışında oluşturulmaya çalışan yeni dalga kültürlerinin ortaya çıkışıyla aynı zamana denk geldi. Esasen benzer bir demografik yapıya sahip diğer kişilerle konuşmak için kullanılan graffitiden farklı olarak, sokak sanatı sorunları dışarıya, daha geniş bir kamuoyuna taşıdı.

Graffiti Teknikleri ve Ünlü Sokak Sanatçıları

Sprey boyanın grafiti temeli üzerine inşa edilen Lee Quinones ve sokak sanatı kolektifi AVANT gibi erken dönem sokak sanatçıları, kamusal duvarlarda ve ulaşım araçlarına akrilik boyalar ile resimler yaptılar. Çalışmaları 1908’lerde galerilerde gösterilmeye başlandı. Aerosol sprey boyayı ve şablonlamayı birleştirmek, sokak sanatçılarının duvar resimlerini hızlı bir şekilde oluşturmak için geniş bir alanı kaplamasına izin verdi, bu zorunluydu, çünkü sokak sanatı hala büyük ölçüde yasa dışı kabul ediliyordu.

İlk çalışmalar genellikle, harflerin üzerine daha ayrıntılı görüntüleri kolayca boyamak için bir sanatçının şablonuyla kusmuk olarak bilinen büyük kabarcık harflerin kullanılmasıydı.

Graffiti Sokak Sanatı Kökeni ve Teknikleri

Sokak sanatçıları tarafından oluşturulan birçok büyük ölçekli duvar resmi, siyasi ve toplumsal hareketlerle bağlantılı konular içeriyordu. Keith Haring ilk olarak metro istasyonlarında küçük tebeşir çizimleri yaparak tanındı, ancak güvenli seks ve uyuşturucu karşıtı kullanımı savunan büyük duvar resimleri yapmaya devam edecekti.

Jean-Michel Basquiat, “SAMO” etiketini kullanarak sokak sanatı sahnesine grafiti aracılığıyla girdi ancak grafiti ve sokak sanatı estetiğini hızla tuvale çevirdi. Galericiler, müzeler ve sanat seçkinleri, Basquiat’ın sık sık airbrush tekniklerini içeren çalışmalarını geniş çapta kabul etti ve topladı.

Banksy, günümüzde en ünlü sokak sanatçısı olarak kabul edilir. Kimliğini gizlemesine ve kendisine atfedilen eserlerden hiçbirini alenen talep etmemesine rağmen, eserleri yüz binlerce dolara satılıyor. Oeuvre’si, dünyanın her yerinde hiciv mesajları oluşturmak için sprey boya ve şablonlama gibi sokak sanatı tekniklerini kullanıyor.

Graffiti Sprey Boya Çeşitleri Nelerdir Graffiti Malzemeleri Nerede satılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir