Ahşap Paravan Yapımı Evde Seperatör Yapımı Fikirleri

Ahşap Paravan Yapımı Evde Seperatör Yapımı Fikirleri

Evde Ahşap Paravan Yapımı

Evin içindeki bölümleri normal olarak sağlam duvarlar oluşturur, ancak bazen bu,  salon yada yatak odası içinde istediğimiz ekstra bir alanı oluşturmamız için yeterli olmaz. Bazen de mutfak yada oturma odasını düzenlemek içinde yeterli değildir. Paravanlar işte tam burda işe yararlar, ve yardımınıza koşarlar. Terim aslında oldukça geneldir ve kataloglarda görmeye alıştığımız klasik üç panelli ekranlardan daha fazlasını ifade eder. Kendin yap paravanlardan bahsederken tasarımlar daha da çeşitleniyor. Ahşap paravan yapımı için aşağıdaki favori fikirlerimizden bazılarına göz atın.

Evde Seperatör Yapımı Fikirleri

Ahşap Paravan Yapımı Evde Seperatör Yapımı Fikirleri

Paravan Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler:

  • Yapı marketlerde kolayca hazırlatabileceğiniz, istediğiniz ölçülerde çerçeve şeklinde hazırlanmış panellere ihtiyacınız olacak.
  • Panelleri katlanır açılır şekilde birleştirecek menteşeler.
  • Akçalı Sprey Boya  Panelleri istediğiniz bir renge boyayabilirsiniz.
  • Katlanır panelleri kaplamak için kumaş, panellerin büyüklüğüne ve kaplayacağınız kumaşa bağlı olarak ne kadar kumaş kullanacağınızı hesaplayın.
  • Katlanır panel yada çerçeveleri kumaş dışında farklı malzemeler kullanarak da  kaplayabilirsiniz makale sonunda sizlerle bununla ilgili, ilham verici fotoğraflar paylaştık.
  • Kumaşı suntaya tutturmak için zımba.
  • Maskeleme bandı.

Not: Bir yapı marketin hırdavat reyonunda sunta çerçevelerinizi hazırlatabilirsiniz, gerekirse çerçeveler aracınıza sığacak ölçüde ise menteşelerinde takılmasında yardımcı olabilirler böylece işleriniz azalmış olur.

Adım 1: Çerçeveyi yada paneli boyaya hazırlamak

Menteşeler takıldıysa ortadaki mili çıkarıp çerçeveleri birbirinden ayırın. Paravanı oluşturacak çerçeveyi nemli bir bezle silin, menteşelerin üzerini maskeleme bandı ile kaplayın.

Adım 2: Paravan Çerçevelerinin Boyanması

Panelleri hazırladıktan sonra, tüm çerçeveye sprey boya uygulayın ve kurumasını bekleyin. Pastel kumaş rengi seçtiyseniz keskin bir kontrast oluşturmak için parlak tonlar yada tümüyle birbirine zıt tonlar seçebilirsiniz.

Adım 3: Son Aşama

Çerçevenin içine sığacak şekilde üç panel halinde kesilmiş kumaşlarınızı hazırlayın. Daha sonra, her biri panellerden, yani çerçevelerden biraz daha büyük olan üç parça kumaşı panele yani çerçeveye gergin bir şekilde  zımba tabancası ile zımbalayın. Kumaşı isterseniz büzgülü bir şekilde de çalışabilirsiniz. Menteşeleri birleştirin ve paravanınız hazır.

Paravan Modelleri

Zımba kullanmak istemiyorsanız yukarıda görüldüğü gibi paravanın alt ve üst kısmına monte edilecek iki çubuğu kumaşa dikişle yapacağınız tünellerin içinden geçirip gergin bir şekilde monte edebilirsiniz.

Büzgü Perdeli Paravan Modelleri

Çubuklara büzgülü bir şekilde kumaşı geçirip farklı bir hava verilebilir, seçim sizin.

Makrome örme paravan modelleri

Makrome örmek gibi bir yeteneğiniz varsa paravanı makrome ile çalışabilirsiniz.

 baskılı kağıt paravan modelleri

Bir diğer alternatif dijital baskılı kağıtlar kullanmak. Bu paylaşımlardan mutlaka biri ilginizi çekecektir. Evinizin dekorasyonuna uygun bir paravan yapmak yapmak gördüğünüz gibi oldukça kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir