Dantel Avize Yapımı Evde Dantel Avize Nasıl Yapılır

Dantel Avize Yapımı Evde Dantel Avize Nasıl Yapılır

Dantel Avize Yapımı 

Eski dantelleri değerlendirme zamanı geldi. Evde yıllar öncesinden kalmış eski dantel örtüleri bardak altlıklarını benzersiz şık bir avizeye yada abajura dönüştürebilirsiniz. Ev dekorasyonunuzu canlandırmak için  her zaman kolay, basit ve  şık olmasının yanı sıra  evde kolaylıkla bulunacak malzemelerle yapabileceğiniz projeleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu defa çok paylaşılan tutkal, balon ve iple yapılan bildiğimiz avize yapımının biraz daha dışına çıkıyoruz. Dantel avize yapımı projesi ile evdeki eski dantelleri geri dönüşüme dahil ederken nostaljik bir ürün kazanmış olacağız. Evde dantel avize nasıl yapılır haydi başlayalım.

Evde Dantel Avize Nasıl Yapılır

Dantel Avize Yapımı Evde Dantel Avize Nasıl Yapılır

Bu proje için ihtiyacınız olacak malzemeler:

  • Danteller ( İhtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzden fazlasını almanızı öneririm. Balonlar büyüktür ve dantelleri lambanızın üzerine yerleştirdiğinizde eksik kalacak korkusu yaşamazsınız.)
  • Duvar kağıdı tutkalı – Farklı yapıştırıcılarla da elbette çalışılabilir, buna rağmen duvar kağıdı yapıştırıcısı daha dayanıklı ve kullanımı kolay olacak olacaktır. Herhangi bir yapı market veya nalburdan bir paket toz şeklinde alabilirsiniz, paket üzerinde belirtilen talimatlardan biraz  daha kalın bir karışım hazırlayın. Örnek vermek gerekirse jöleden biraz daha akışkan bir kıvama sahip olsun.
  • Balon – Boyutları isteğe bağlıdır, ancak abajurun içine ampulün yerleştirileceğini unutmayın, ve ampulün dantellere temas etmesini istemeyiz. Soğuk, enerji tasarruflu bir ampul kullanmanızı ve herhangi bir yanma veya tutkalın erimesi riskine girmemenizi öneririm. Balonların patlama olasılığını düşünerek fazladan bir kaç tane almanızı öneririm.
  • Büyük boya fırçası – yapışkanı sürmek için kullanabilirsiniz buna uygun olmasına dikkat edin. Yapışkanı eldiven giyip dantelleri içerisine daldırarak da kullanabilirsiniz.
  • Lateks eldiven

Ve sonunda başlıyor. Yapıştırma-asma-kurutma aşaması biraz zaman alıyor, ancak her şeyin düzgün bir şekilde kuruması oldukça önemli, proje bitiminde istediğimiz sonucu almak buna bağlı unutmayın.

İlk dantelinizi alarak, bir gazete üzerine koyun ve tutkalla bolca fırçalayın.

İlk dantelinizi alarak, bir gazete üzerine koyun ve tutkalla bolca fırçalayın. Burada çok acele etmeyin. Danteller tutkalla doygun hale geldiğinde, balonunuzun üstüne yerleştirin ve üstte biraz boşluk bırakın, burası sonunda ampulün içinden geçtiği yer olacak.

Dantellerle aynı işlemi tekrarlayın ve kenarların hep üst üste geldiğinden emin olun

Dantellerle aynı işlemi tekrarlayın ve kenarların hep üst üste geldiğinden emin olun. Avizenin her dantel eklendiğinde ağırlığının arttığını ve belirli bir noktada daha fazlasını ekleyemeyeceğinizi fark edeceksiniz. Balonunuzun bu ilk (yaklaşık 1 / 3’ü) kaplandığında kurumaya bırakın.

Tamamen kurduğuna emin olduğunuzda kalan bölümleride kaplamaya devam edin.

Tamamen kurduğuna emin olduğunuzda kalan bölümleride kaplamaya devam edin.

Her şey kuruduğunda artık avizemizde şekilmeyi tamamlamak üzere demektir. Dantellerin  dengesine güveniyorsanız, balonu patlatmanın zamanı geldi. Keskin bir şey alın ve bir delik açın. Yapıştırıcı, balonu dantellere karşı tutacaktır, ancak balonun oluşturduğu gerilim ve basınç sonunda balon ayrılacaktır.

Ve tamamladınız! Büyükanne aksesuarları hiç bu kadar güzel görünmemişti.

Ve tamamladınız! Büyükanne aksesuarları hiç bu kadar güzel görünmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir