Evde Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabiliriz ?

Evde Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabiliriz ?

Evde Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabiliriz ?

Sonbahar ve ilkbaharda havaların ılıman bir sıcaklıkta olması size enerji tasarrufu yaptırmayı unutturabilir. Yaz gelip klima lazım olduğunda yada kış gelip evi ısıtmak gerektiğınde evde enerji tasarrufu için neler yapabiliriz diye düşünürüz. Özellikle en zorlu aylarda elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki ani yükselişler bizi sert bir şekilde etkileyebilir. Doğal olarak elektrik ve gaz tüketimi arttıkça, bu ürünlerin fiyatları da artar.

Ev sahipleri, evlerinde daha verimli şekilde enerji kullanmak için adımlar atarak bu kamu hizmeti şirketlerini yenebilir. Evet evinizi daha yeşil yapmak için bir çok seçenek var.  Bu makalede sizlerle evinizdeki enerji tüketimini önemli ölçüde düşürmenin en iyi yollarını paylaşacağız.

Evde Enerji Tasarrufu İçin Yalıtım

Yalıtım eksikliği evde enerji tasarrufu

Yalıtım eksikliği evlerdeki en büyük enerji kaybı sebebidir. Isı kışın evlerden kaçar ve yazında tam tersine sanki eve hapis olur. Enerji kaybı evin tavanından, zeminden, kapıdan, pencereden ve dış duvarlardan olur. Buralara yapacağınız yalıtım size ısıtma ve soğutmada %20 oranında bir enerji tasarrufu sağlar.

Evde Enerji Tasarrufu İçin Akıllı Prizler

Akıllı Prizler

Enerji vampirleri, farkında olmadığınız zamanlarda bile evinizde gizlenebilir. Elektronik cihazlar prize takılıyken, kapalı olsalar bile, hala tonlarca güç kullanıyorlar. İstatistiklere göre, ortalama bir evde beklemede olan cihazların güç tüketimi, ailenin enerji tüketiminin %5-10 gibi bir kısmına karşılık gelir. Akıllı prizler, güç tüketimini azaltmak için kullanılabilir. Bu prizler cihazlarınız kapalı konumdayken çektiği enerjiyi tamamen keserek ciddi enerji ve para tasarrufu sağlıyor.

Termostatı Düşürün

Termostatı düşürün

Evden çıkarken termostat sıcaklığını düşürme alışkanlığı edinin. Sıcaklığı yalnızca üç ila beş derece düşürmek bile aylık faturanızı düşürür ve daha az enerji tüketmiş olursunuz. Enerji tasarrufu araştırmaları gösteriyor ki evden çıktığınızda termostatı düşürmek yıllık %5 ila %15 arasında enerjiden tasarruf yapmanızı sağlıyor. Akıllı termostatlarda işinizi kolaylaştırabilir. Bunlar evinizdeki ısıtma soğutma işlemini otomatik olarak yapan Wİ-Fİ bağlantılı cihazlardır. Akıllı telefonunuz üzerinden kolaylıkla idare edilebilir.

Akıllı Aydınlatma

Akıllı Aydınlatma

2014 yılında üreticiler 60 watt ve 40 watt ampulleri üretmeyi bıraktılar. Tabii 100 watt ve 75 watt ampullerin kullanımı daha önceden bırakılmıştı. Elbette karanlıkta yaşamaya mahkum değiliz. Halojen ampuller, floresan lambalar ve ışık yayan (LED) ampuller daha uzun ömürlüdür ve eski ampullerinizden daha verimlidir. Ortalama bir evde 20-30 ampul kullanıldığını düşünürsek, daha yeşil ampullere geçmek elektrik faturanızdan tasarruf etmek için gerçekten harika bir yol.

A++++ Ürünler Almayı Terci̇h Edin

A++++ Ürünler

Buzdolapları, televizyonlar, ocaklar, çamaşır makineleri ve klimalar gibi çok enerji tüketen cihazları alırken , EPA tarafından belirlenen enerji tasarruflu özelliklerine dikkat edin. Energy Star kalitesine sahip cihazlar, standart cihazlara göre% 10-50 daha az enerji kullanır ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Bir cihazı yakında değiştirmeyi planlıyorsanız, Energy Star sertifikalı bir ürün almayı düşünün.

Şarj Cihazları

Evde enerji tasarrufu içın kullanılmayan şarj cihazlarını prizden çıkartın

Kullanılmayan şarj cihazlarını fişten çekin.Ortalama bir şarj cihazı kullanılmadığında 0,26 watt enerji tüketir ve telefonunuza bağlı olduğunda 2,24 watt kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir