Evde Spor Odası Dekorasyonu ile Evde Spor Odası Kurmak

Evde Spor Odası Dekorasyonu ile Evde Spor Odası Kurmak

Evde Spor Odası Dekorasyonu

Ayaklarınız için seçtiğiniz ayakkabı kadar eve gelince bastığınız yerde önemlidir. Bu nedenle evde spor odası dekorasyonu yazımızda bu sonbaharda evde spor yapmayı düşünenler için evde spor salonu kurmak için gerekenler nelerdir ve spor odası nasıl kurulur detaylıca inceledik.

Bir egzersiz videosunu takip ederken yanlışlıkla bir zemin lambasını tekmeleyebilirsiniz veya mutfak döşemenizin üzerine bir ağırlık düşürebilirsiniz, evde belirlenmiş bir alan olmadan egzersiz yapmanın ne kadar zor olduğunu eminim biliyorsunuz. Evde bir spor odası için yer açmaya hazır olduğunuzda, uygun zemin döşemesi hem fiziksel sağlığınız hem de yeni oluşturduğunuz bu alanının uzun ömürlü olması içinde çok önemlidir.

Evde Spor Odası Kurmak icin Gerekenler

Öncelikle evde spor odasına çevirebileceğiniz en uygun alanı belirleyin. Zemin malzemesi seçimi, antrenmanlarınızın yoğunluğuna ve sıklığına bağlıdır.

Yerinizi belirledikten sonra, ne tür egzersizler yapmaktan hoşlandığınızı, ilgili ekipmanı ve bu ihtiyaçlara en uygun zemin kaplamasını düşünün.  Halı karolar, vinil zeminler ve birbirine kenetlenen kauçuk gibi farklı egzersiz programlarına uyacak çeşitli zemin türleri var.

Düzenli olarak evde spor yapmayı düşünüyorsanız  ister şınav çekiyor olun, ister sadece bir antrenmandan sonra esnemek için oturuyor olun odanın zemin döşemesi oldukça önemli olacak.

Spor Odası Zemini Nasıl Olmalı

Şimdi spor odası yapmak için kullanacağımız zeminleri yakından inceleyelim.

Evde Spor Odası Yapmak - Karo Halı

Karo Halı

Düşük tüylü karo halılar , egzersiz odaları için son derece popüler bir seçimdir. Eklem ağrısını önlemeye yardımcıdır aynı zamanda , terlemeden dolayı kayma ve düşme riski düşüktür. Halı zeminler genellikle su ısıtıcısı topları veya serbest ağırlıklar gibi ekipmanların neden olduğu çentiklere ve darbelere karşı dirençli olan yastıklama etkisi sağlarlar.

Karo halılar kolayca çıkarılır ve değiştirilir. Bu, antrenmanlar sırasında yüzeyin altında kalabilecek ter ve nem oluşumu riskini azaltır. Duvardan duvara halılarda nem oluşumu yaygın bir sorundur o yüzden karo halıları tercih edebilirsiniz.

Evde Spor Odası Yapmak - Vinil Döşeme

Vinil Döşeme

Vinil döşeme, bodrumdan spor salonuna dönüşümler için en iyi seçenektir. Çünkü küflenmeye karşı dayanıklıdır ve çok çeşitli stillere sahiptir. Diğer döşemelere göre daha az şok emicili vardır, bu nedenle düzenli olarak çalışmayı planlıyorsanız, mantar gibi tekrarlayan hareketler için biraz daha nazik olacak ve katma değeri olan bir şey düşünün.

Kauçuk Veya Köpük

Kauçuk veya Köpük

Eğer gerçekten ciddi egzersiz yapmak ve uzun zaman ayırmak istiyorsanız profesyonel bir spor odası hayaliniz varsa kauçuk veya köpük zemin döşemesi düşünebilirsiniz. Her ikisi de birbirine geçen bulmaca tarzı parçalar halinde satıldığından, önceden var olan diğer tüm döşeme türlerinin hemen hemen hepsinin üzerine montajı kolaydır: halı, laminat, beton – adını siz koyun.

Bir materyali diğerinin üzerinde döşemek, büyük ölçüde antrenmanlarınızın yoğunluğuna ve demir pompalama veya Zumba dansınızın sıklığına bağlıdır. Kauçuk zemin kaplaması, dayanıklılığı ve bakımının kolaylığı nedeniyle yüksek etkili, sık egzersizler için altın standarttır. Tabii  diğer zemin kaplamalarına nispeten yüksek bir fiyat noktasınada sahiptir.

Öte yandan köpük, daha ucuzdur ve HIIT antrenmanları gibi çok fazla yukarı aşağı hareket gerektiren herhangi bir egzersizi desteklemek için daha uygundur. Kauçuk kadar dayanıklı olmasa da (çünkü zamanla çökebilir), avantajı sadece siyah yerine daha geniş bir desen ve renk yelpazesine sahiptir.

İster trend dans çılgınlığı yaşıyor olun, ister kişisel en iyi seviyenizi aşmaya çalışıyor olun, egzersiz zemininiz sağlık ve zindelik taahhüdünün başlangıç ​​noktasıdır.

Evde profesyonel spor konforunun ayrıcalığını yaşayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir