Isıya dayanıklı sprey boya nasıl uygulanır? Baca borusu veya soba boyama

Isıya dayanıklı sprey boya nasıl uygulanır? Baca borusu veya soba boyama

Isıya dayanıklı sprey boya çeşitli renklerde olabilir, en popüler renk koyu kahverengi ve mat siyah renklerdir. Birçok kişi baca borusuna koyu kahve ısıya dayanıklı sprey boya kullanır. Akçalı Isıya dayanıklı sprey boya 800°C’ye kadar olan sıcaklıklar için tasarlanmıştır. Bir baca borusunu boyayacaksanız, yerinden çıkartarak boyamanız gerekir. Boya kuruyana kadar çizilmeye ve zarar görmeye açıktır.

Isıya dayanıklı boya kullanım alanları

Yüksek sıcaklığa dayanıklı boya, 800°C’ye kadar sıcaklıklara dayanıklı sert bir kaplamanın gerekli olduğu soba, baca ve egzoz sistemlerinde kullanılmak üzere kaliteli, hızlı kuruyan bir boyadır.

Isıya dayanıklı boyanın uygulanması kolaydır, koruyucu ve dekoratif bir boya kaplaması sağlar ve çelik yüzeylere doğrudan uygulama için tasarlanmıştır. Ticari araç ve inşaat ekipmanları egzoz sistemleri için sobalar, gaz boruları ve fırınların yanı sıra yüksek performanslı uygulamalarda da düzenli olarak kullanılır.

Boyaya başlamadan önce yapılması gerekenler

Boyadığınız yüzeylerin temiz olduğundan, toz ve yağ içermediğinden emin olun. Isıya dayanıklı sprey boyayı kullanmadan önce bir miktar gazete üzerine püskürtün bu boyayı temizleyecektir. Boyadığınız yüzeyden yaklaşık 30 santim uzakta süpürme hareketleri ile püskürtün. Boyayı birkaç ince kat halinde arada kurumasını bekleyerek uygulamak daha pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi sağlayacaktır.

En iyi boyama uygulaması, 20°C civarında oda sıcaklığında yapılır. Sıcaklık 5°C’nin altındaysa boyama işlemi yapmayın.

Isıya dayanıklı sprey boya kullanımı

Başlamadan önce kutuyu en az 2 dakika çalkalayın. Bu özellikle daha hafif boya tonları için önemlidir. Kutu soğuksa, biraz ısıtmanız gerekebilir. Bunun için kutuyu, birkaç dakika ılık suda tutabilirsiniz.

Sprey boyayı kullandıktan sonra baş aşağı tutun ve bir gazete kağıdına biraz püskürtün. Bu, püskürtme memesini ve tüpünü temizleyerek bir dahaki kullanıma kadar sağlam kalmasını sağlayacaktır.

Daha önce boyanmış bir yüzeyi boyuyorsanız, sadece bir kat uygulayın. Daha fazla kat boya soyulabilir. Birkaç boyanmış bir yüzey üzerine boya yapacaksanız zımpara kağıdı veya bir boya çözücü kullanarak eski boyayı kazımanız gerekir.

Isıya dayanıklı sprey boya ile egzoz boyama

Egzoz borusunu boyamak için 1 dakika boyunca bir kutu boya ile ilk katı uygulayın. Yüzeyden yaklaşık 30 santim uzakta tutun ve sabit bir hareketle püskürtün. Daha sonra 20 dakika bekleyerek ikinci katı ve daha sonra üçüncü katı uygulayın. Daha sonra boyanın kuruması için en az 1 saat bekleyin.

Boya soyuluyor

Boya soyulursa veya çatlıyorsa, çok kalın bir şekilde uygulamış olmanız muhtemeldir. Boya büyük tabakalar halinde dökülüyorsa, yüzeyi yeterince iyi temizlememiş olmanız muhtemeldir. Pas boya ile gelirse o zaman yeterince iyi pas temizleme yapılmadı demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir