Motosiklet fren balata temizleme ve bakım ipuçları

Fren Balata Temizleme

Fren balata sistemi motosikletin önemli bir parçasıdır. Motosikletinizi sık kullanıyorsanız, kaliperlerin iyi durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Fren kaliperleri balataya yataklık ederek aracın fren esnasında gerekli gücü üreterek balataların disk yüzeyine doğru hareketini sağlayan parçaya denir. Pas ve kir sebebi ile kaliperler fren sisteminde sorunlara sebep olabilir. Balatanın ömrünü kısaltması, diskte çizikler ve eğilme oluşmasına sebep olabilir.

Balata Nasıl Temizlenir?

Balata yağı emmediyse balata temizleyici sprey ile temizlenebilir. Balata yağı emdiyse ne kadar temizlensede işe yaramayabilir, yağın işlediği derinliğe kadar taşlanıp o bölümün atılması gerekebilir.

Balata Temizleme Spreyi Nerelerde Kullanılır

Fren balata temizleme spreyi, hala sağlam olan fren balataları, fren pabuçları, rotorlar, kaliper üniteleri ve fren mekanizmasının diğer alanlarında kullanılabilir. Uygulamadan önce aracın fren balata temizleyicisine maruz kalabilecek diğer alanlarını örtmek iyi bir fikir olabilir.

Fren Balata Temizleme Spreyi Ne İşe Yarar Nasıl kullanılır?

Fren balata temizleyici hızlı ve etkili bir şekilde yağ ve kirden arındırmayı mümkün kılacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca fren tozlarını, fren sıvılarını, yağları ve frenlerde biriken diğer kirleride ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Frenlerinizi iyi formda tutmak için yapmanız gereken ilk şey, fren balata temizleyici spreyi iç kalipere püskürtmektir. Bunu yapmak için, motosikletinizdeki fren balatalarını çıkarmanız gerekir.

Yeni Fren Balatası Ses Yaparmı? Yeni Balata Neden Ses yapar?

Yumuşak fren balataları genelde daha az ses yapar. Fren balatası ısı ve basınca dayanıklı yarı metal alaşım içeren malzemelerden meydana gelir. İçerdiği metal oranı balatanın yumuşak veya sert olmasını belirler.

Kalitesiz bir balata fren diskinin yüzeyini deforme edebileceği gibi fren performansında düşmeye yol açarak başka sorunlara da sebep olabilir. Frenlerden ses gelmesi sadece sert veya kalitesiz balata kullanımından kaynaklanmaz. Yüzeyi deforma olmuş fren diskleri veya çok incelmiş bitmeye yakın fren balatası da ses gelmesine neden olabilir.

Balata spreyi nerede bulunur, balata spreyi fiyatları

Motip Fren Balata Temizleme Spreyi

Motip fren balata temizleyici sprey fren disklerindeki yağı ve kiri çıkarmak için özel olarak geliştirilmiş, yüksek çözücü özelliklere sahip bir temizleyicidir. Fren balata spreylerini otomobil ve motosiklet sarf malzemeleri satan yerlerde ve bazı hırdavatçılarda bulabilirsiniz. Fren balata spreyi fiyatları 10 – 20 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir