Pas Lekelerinin Çıkarılması

Pas Lekelerinin Çıkarılması

Porselen, emaye yada dökme demir lavabo, tuvalet, küvet veya duş teknesi üzerindeki pas lekeleri sık karşılaşılan sorunlardandır. Tıraş kremi tüpü, metal toka gibi bazı nesnelerin yüzeyde ıslak olarak bırakılması, galvanizli çelik sıhhi tesisat borularının yüzeylere pasının akması veya demirce zengin sert suyun yüzeylerde kurumasından pas oluşabilir. İyi haber şu ki, banyo pas lekelerini çok zaman ve çaba harcamadan çıkarmak mümkün. Pas lekeleri nasıl çıkarılır yazımızda en iyi sonuçları elde etmek için, çamaşır suyu bazlı banyo temizleyicilerinden kurtulmanızı öneriyoruz, çünkü bu tür temizleyiciler aslında inatçı lekeleri daha da kötüleştirebilir.

Lavabo, Küvet Ve Klozette Oluşan Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır ?

Pas lekeleri nasıl çıkarılır
Pas lekeleri nasıl çıkarılır

Kimyasal Olmayan Çözümler

Günümüzde birçok insan, kimyasal ürünlerden çok, doğal yöntemlerle temizlik yapmak istiyor. Pas lekelerine tamamen “yeşil” bir çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte pas lekelerini çıkarmak için beş basit ev çözümü :

  • Beyaz sirke ve kabartma tozu: Hem porselen hem de paslanmaz çelik üzerinde oluşan pas lekeleri için bu ikiliyi kullanabilirsiniz. Paslı yüzeye bir sprey şişesine boşalttığınız beyaz sirkeyi püskürtün, ardından bolca karbonat serpin , buruşturup top haline getirdiğiniz alüminyum folyo ile ovun.
  • Tuz ve kireç: Pas lekesinin üzerine az miktarda tuz serpin, ardından tuz ıslanana kadar lekenin üzerine limon suyu sıkın. Karışımın iki ila üç saat lekede kalmasına izin verin, ardından karışımı çıkarmak için bulaşık süngerinin sert kısmını kullanın.
  • Kabartma tozu ve su: Pas lekesinin üzerine kabartma tozu serpin , ardından suya batırılmış bir diş fırçasıyla ovalayın. Paslanmaz çelik üzerinde kullanırken, hep aynı yönde fırçaladığınızdan emin olun.
  • Patates ve bulaşık sabunu: Patatesi ikiye bölün, kesik kısmı bulaşık deterjanı ve karbonata bulayın, sonra lekeyi bununla ovalayın. Tazelemek İçin patatesin ucunu periyodik olarak dilimleyin, deterjan ve karbonata bulayıp fırçalamaya devam edin.
Pas Lekelerinin Oluşumu Nasıl Önlenir
Pas Lekelerinin Oluşumu Nasıl Önlenir

Pas Lekelerinin Önlenmesi | Pas Lekelerinin Oluşumu Nasıl Önlenir ?

Pas lekelerini önlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır:

  • Demir filtresi veya su yumuşatıcı takın: Banyo pası genellikle demir açısından zengin sert suyun, özellikle kuyu suyunun bir sonucudur, demir filtre veya su yumuşatıcı takmak gelecekteki lekelerin önlenmesinde faydalı olacaktır. Bu filtrelerin kurulumu kolaydır, buna rağmen elbette maliyetli olabilir.
  • Metal kutuları küvetten ve lavabodan uzak tutun: Suyla temas ettiğinde, diplerinde metal halkalar bırakırlar, örneğin, traş kremlerinin tüpleri, teneke kutuda olan oda spreyleri, saç spreyleri ve temizleyiciler ıslak kaldığı sürece, banyo yüzeylerinde hızla pas oluşturur ve leke bırakır. Bu eşyaları küvet ve lavabodan uzak bir dolapta saklamak en iyisidir.
  • Her kullanımdan sonra küveti ve lavaboyu silin : Herhangi bir demir kalıntısını gidermek için her kullanımdan sonra lavaboyu ve küveti durulayın, ardından silin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir