Sprey Boya İle Sürahi Boyama

Sprey Boya İle Sürahi Boyama

Sprey Boya ile Sürahi Boyama

Eski seramik sürahinizi, yada artık sevmediğiniz bir renkte olan sürahinizi yenilemeye ne dersiniz? Yeni şeyler alıp eskileri çöpe yollamaktansa, keyifli zaman geçirip yenilemeyi tercih edenlerdenseniz, evet doğru yerdesiniz. Birçok ürünün boyanmasında en kolay yol sprey boya kullanmak. Sprey boya ile çalıştığınızda fırça izleri ile karşılaşmazsınız, üstelik detaylar için ayrı fırça, geniş alanlar için ayrı fırça derdide yok, oldukça pratik. Sprey boya ile sürahi boyama nasıl yapılır gerekli adımlar ve malzemeler yazımızın devamında, keyifli okumalar.

Sprey boya ile sürahi boyama için gerekli malzemeler

  1. İlk olarak tabi boyamak istediğimiz seramik sürahilere ihtiyacımız var.
  2. Temizlemek için bir miktar alkole ihtiyacımız olacak.
  3. Disk pamuk, özellikle yüzeyi silerken preslenmiş olduğu için tüy bırakmaz.
  4. Yüzeyi boyaya hazırlamak için beyaz astar. Astar kullanmadan da boyama yapabilirsiniz.
  5. Akçalı sprey boya, istediğiniz bir rengi seçebilirsiniz, biz parlak beyaz rengi tercih ettik.
  6. İnce zımpara kağıdı.
Sprey Boya ile Sürahi Boyama
Sprey Boya İle Sürahi Boyama

Zımparalama

Sprey Boya İle Sürahi Boyama
Önce dış yüzeyı zımparalayın

Boyanın yüzeye iyi yapışması için öncelikle sürahinin tüm yüzeyini zımparalayın. İnce zımpara kağıdı yerine çelik yünü de kullanabilirsiniz. Yüzey yeterince pürüzlü olana kadar işleme devam edin.

Temizleme

Alkol ve pamuk kullanarak dış yüzeyi temizleyin
Alkol ve pamuk kullanarak dış yüzeyi temizleyin

Zımpara tozlarını yüzeyden uzaklaştırmak ve temiz bir yüzey elde etmek için disk pamuk üzerine dökeceğiniz bir miktar alkolle sürahiyi güzelce temizleyelim. Alkolle temizlediğinizde hem tozlardan hemde yağ ve kirlerden daha iyi arındırmış olursunuz. Temizlendiğine eminseniz diğer aşamaya geçebiliriz.

Astar Uygulama

Astar uygulayın ve boyamadan önce kurumasını bekleyin
Astar uygulayın ve boyamadan önce kurumasını bekleyin

Boyama işlemi öncesi astar uyguluyoruz, böylece boyadan istediğimiz sonucu elde etmemiz kolaylaşacak, boyamız daha uzun süre kalıcı olacak. Astar uygulaması sonrası kuruması için önerilen süre kadar bekliyoruz, tam kurumadan boyamaya başlamayın.

Astar uygulamadan direk boyamayı tercih ederseniz 1-2 kat daha fazla boya uygulayın, böylece yine istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Sprey Boyama

Sprey Boyama
Sprey Boyama

Akçalı sprey boya yı iyice çalkalayın, denemek için bir gazete yüzeyine yada kullanılmayacak atılacak bir şey üzerine püskürtüp kontrol edin. Boya kutusunu 25-30 cm bir uzaklık bırakarak ince katlar halinde uygulayın. Her kat arasında 20 dakika kuruma süresi vererek, 2-3 çapraz katta uygulamayı bitirebilirsiniz.

Sprey boya ile boyadığınız yenilenmiş sürahiniz hazır dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sürahinizi dekor amaçlı, vazo gibi de kullanmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir