Dekoratif Dolap Kapağı Yenileme

Dekoratif Dolap Kapakları

Dekoratif Dolap Kapakları Yenileme

Bir çok evde eski tip gömme dolaplar vardır, ve bunların standart oldukça çirkin kapaklarını bilirsiniz, birde kiracıysanız bu kapakları hergün görmek oldukça can sıkıcı olabilir. Bir kiracı olarak, büyük olasılıkla yeni dolap kapakları yaptırma konusunda istekli değilsiniz, ancak bu kötü görünümlü kapılardanda kurtulmak istiyorsunuz. Doğru yerdesiniz, bu makalemizde eski tip dolap kapaklarını dekoratif dolap kapakları yenileme ile nasıl dönüştüreceğimizi paylaşıyoruz.

Dekoratif dolap kapaklarıiçin dolap kapaklarını kumaşla kaplayarak hem dekoratif hemde şık, yenilenmiş dolaplara sahip olmak mümkün.

dekoratif dolap kapakları

1. kumaşınızı seçin

Döşemeyle ilgili en güzel şey? Aralarından seçim yapabileceğiniz neredeyse sonsuz kumaş seçeneklerinin olmasıdır. Zarif ve sofistike bir görünüm için dilerseniz perdelerinizle aynı kumaştan dolap kapaklarınıda kaplayabilirsiniz. Perdelik kumaşlar gibi yumuşak ürünlerin, yada  nubby keten kumaşın kullanılması ve aynı kumaşın dolap kapaklarında tekrarlanması odaya uyumlu, rahat ve kaliteli bir görünüm kazandırır.

Dekoratif Dolap Kapağı Yenileme

2. Kapıları hazırlayın

Önce mevcut tüm donanımları çıkarın, ardından kapıları menteşelerinden de çıkarın . Bu, tornavida veya bir matkapla yapılabilir. Daha sonra, dolap kapaklarınız tekli yada katlamalı ise buna uygun bir şekilde tüm parçaları serbest hale getirin.

Dekoratif Dolap Kapağı Yenileme

3. Dolap kapaklarını kaplayın

Sonraki adım: döşeme yani kaplama. Daha üst düzey bir görünüm için, dilerseniz kapılara biraz dolgu sağlamak amacıyla elyaf kullanabilirsiniz.

Dolgu yani elyaf tipi malzemeler dolap kapaklarına yapıştırıcı ile yada zımbalanarak tutturulabilir. Ahşap ve elyaf gibi farklı materyalleri yapıştırmaya uygun bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor, yapı marketlerde satış elemanlarından bu konuda tavsiye almanızı öneriyorum. Zımbalamak içinde yine yapı marketlerde döşemeler için kullanılan zımbalar var, sürekli kullanmayı düşünüyorsanız bir zımba edinebilir yada yapıştırıcı kullanabilirsiniz tercih sizin.

Dolap kapaklarını kaplarken sadece dış yüzeyi kapladığınızdan yanlara elyaf gelmediğinden emin olun, aksi takdirde, kapılar yeniden birleştirildikten sonra düzgün olarak kapanmaz.

Elyaf üzerine kumaşı kaplarken 5-10 cm fala bırakıp dolap kapaklarının arkasınada kumaşın dönmesini ve dıştan temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.Kumaş yine zımbalanarak kaplanmalı, gergin durmalı.

Desenli Dolap Kapağı

4. Dolap kapaklarını yeniden monte edin

Döşeme sabitlendikten sonra kapı menteşelerini ve topuzlarını tekrar takmanız gerekecek. Kullandığınız kumaşa uygun yeni yeni kapak topuzları ile eskileri değiştirebilirsiniz.

Dolap kapaklarını kaplayarak odanızın tüm havasını değiştirmiş olacaksınız. Bu işlemleri yardım alarak pratik bir şekilde  yapmanızda mümkün. Denemeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir