Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Araba lastiğinden sehpa yapımı

Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Yeni projemiz eski araba lastiğinden sehpa yapımı. Bu bir geri dönüşüm projesi, eski lastikleriniz değerlenecek, ve yeni bir sehpa sahibi olacaksınız. Üstelik çok şık bir sehpa.

Bu proje için gerekli olan malzemeler;

  • Eski araba lastiği
  • İki adet yuvarlak kesilmiş kontrplak
  • Tercihe göre üç yada dört adet masa bacağı
  • Halat ipi
  • Permolit Hızlı Yapıştırıcı
  • Matkap
  • Bir çift eldiven
  • Montaj için vidalar

Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Sehpamızın bitmiş görüntüsü yukarıdaki gibi.  Bu şekilde kullanabilirsiniz elbette, bunun yanında size alternatif bir önerim olacak ; sehpayı daha kullanışlı bir hale getirmek için üzerine kalın cam kestirmek iyi olur, böylece masa üzerini direk kullanabilir ve rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Eski araba lastiklerini iyice yıkamalı, temizlemeli ve çalışmaya başlamadan önce kurumasını beklemelisiniz.

Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Önceki projelerden hatırlayacağınız gibi, yapı marketlerde ve yine yapı market ürünü satan internet sitelerinde rahatlıkla bulacağınız malzemeler ile çalışacağız. Kontrplak aldığınız yerde kesimini yaptıra biliyorsunuz, alışverişe giderken lastiğin çapını ölçün, ölçünüze göre kesim yaptırın.

Sehpa bacaklarını yine hazır olarak alabilirsiniz, farklı boy ve ebatlarda bacaklar olduğu için önceden ne kadar yükseklikte bir sehpa istediğinize karar verin.

Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Kontrplak ve bacakları monte etmek için önce işaret alın sonra, işaret aldığınız yerleri matkapla delin. Kontrplak lastik üzerine tam ortalı bir şekilde yerleşmeli. Öncelikli olarak matkapla deldiğimiz yerlerden lastiğin altına ve üstüne kontrplakları vidalayalım.

Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Bacakların bağlantı vidalarına uygun delikler için sehpamızı dengede tutacak şekilde tekrar işaret alalım ve bacakları monte edelim.

Dilerseniz üç yada dört bacak kullanabilirsiniz.

Eski araba lastiğinden sehpamızın ana hatları oluştu.
Eski araba lastiğinden sehpamızın ana hatları oluştu.
Permolit Hızlı Yapıştırıcı.
Permolit Hızlı Yapıştırıcı.

Sıra halat ipini yapıştırma kısmına geldi. İpin sağlam bir şekilde yapışmasını ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, inşaat yapıştırıcıları kullanmalısınız. Hızlı ve güçlü bir yapıştırıcı olarak bizim önerimiz Permolit Hızlı Yapıştırıcı.

halat ipini yapıştırma

Yapıştırma işlemi için ellerinizi korumaya yardımcı olacak bir eldiven kullanın. Başlangıç noktasına daha çok yapıştırıcı uygulayarak, halatı kendi etrafında döndürerek yapıştırmaya başlayın. Bu işlem sırasında yardım almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Halatın yapıştırılacağı zeminin tamamına değil, bölüm bölüm sardıkça yapıştırıcı sürmeniz iyi olur, böylece yapıştırıcınız kurumaz ve sizde acele edip düzensiz yapıştırmak zorunda kalmazsınız.

Eski Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Halatla tamamını kapladığımız zaman eski araba lastiğinden yaptığımız sehpamız bu şekilde görünecek. Harika bir bahçe sehpası oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir