Eski Şifonyeri Dolapları Yenileme Fikirleri

Eski dolap yenileme nasıl yapılır? Eski şifonyer ve dolapları yenileme

Eski dolap yenileme nasıl yapılır? 

Evinizin yeni dekoruyla uyuşmadığı için, eski dolap ve şifonyerinizi atmanıza gerek yok. Eski dolap yenileme nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Eski şifonyer ve dolapları yenileyebilirsiniz, bunun için makalemiz size yardımcı olacak. Önce değiştirmeyi deneyelim, boyayalım, kaplayalım, süsleyelim, sonuçta kaybedecek bir şey yok.

1 – Eski Dolap Yenileme : Mix + patchwork

Bugünlerde her şeyin yaşamla eşleşmesi gerekmiyor. Dekorasyona gelince biraz aykırı, sıra dışı düşünmek daha mantıklı. Resimdeki şifonyerin her çekmecesi farklı duvar kağıdı ile kaplanmış, sizde duvar kağıdı veya kumaş ile farklı desenleri kullanarak böyle sıra dışı bir şifonyer tasarlayabilirsiniz.

Eski dolap yenileme nasıl yapılır? Eski şifonyer ve dolapları yenileme
Mix & Patchwork

2 – Eski Dolap Yenileme : Renkli Makyaj Masası

Çabuk ve basit bir şey istiyorsanız, bunu deneyebilirsiniz. Sadece iki renk boya ve çekmece içleri için duvar kağıdına ihtiyacınız var. Oldukça basit bir tasarım , sonuçsa oldukça şık.

Eski dolap yenileme nasıl yapılır? | Renkli Makyaj Masası
Renkli Makyaj Masası

3 – Eski Dolap Yenileme : Graffiti

Bu, özellikle çocuk odası için iyi bir fikir. Üstelik böyle bir çalışmayı sprey boyalarla ve çocuklarınızla birlikte keyifle yapabilirsiniz. Oldukça basit bir konsept. Şifonyerin orjinal boyasını hafifçe zımparalayın bir kat astar kullanın, tamamen kurumasını bekleyin. Şimdi şifonyeriniz çocuklarınızla birlikte eğlenceli zaman geçirerek sprey boyalarla boyanmaya hazır. Akçalı sprey boya ile rengarenk boyama işlemi bitince, daha parlak ve canlı görünmesi için, üzerine bir kat vernik atın.

Graffiti
Graffiti

4 – Eskitme şifonyer

Başka bir sade ama zarif görünüm, eskitme tarzı son yıllarda çok talep görüyor, ve daha uzun zamanda modasının geçmeyeceği belli. Bu görünümü elde etmenin bir kaç yolu var. En kolaylarından biri, eski çekmecelerinizin köşelerine ve kenarlarına kahverengi veya kontrast renkte bir boya uygulamak, sonra zımparalamak ve astarlamaktır. Kuruduktan sonra, beyaz boyayı üstüne sürün ve tekrar kurumasını bekleyin.

Zımpara kağıdı veya elektrikli zımpara kullanarak ( dikkatli ve sabırlı bir şekilde ), eskitme yapılacak kenarları temizleyin. Kulp kenarları, mobilyanın kenar kısımları aşındırılmalı ve zaman içerisinde yıpranmış gibi görünmeli. Sadece, bu şifonyerin yıllar boyunca nasıl kullanılabileceğini düşünün, elde etmeye çalıştığınız şey, daha abartılı bir aşınma ve yıpranma şekli.
İlk uyguladığınız koyu renk yer yer görünür ve üst kısımdaki beyaz, temiz renge gerçekten büyük bir kontrast verir. İşler yolunda gitmezse ve istediğiniz sonucu alamazsanız sorun yok, şifonyerinizi her zaman yeniden boyayabilirsiniz!

Eskitme şifonyer
Eskitme şifonyer

5 – Damlayan, Akan Boya

Bir başka basit ama çok şık görünüm. Damlayan akan boya görüntüsü verilmiş tasarımla yenilenmiş bir şifonyer. Sprey boya , bunu çok daha kolaylaştıracaktır ancak doğru bir görüntü elde etmek için aşağıdan yukarıya doğru çalışmanız gerekir. Önce tüm çekmece sandıklarını beyazla (veya ne renk istersen) boya. Boyama işlemi bitince çekmeceleri ve dışını kurumaya bırak, iyice kuruduğundan emin olunca ikinci aşamaya geçelim. Sprey boyayı daha yoğun püskürterek bir hat çiz. Boya yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru akacak, ikinci renk açık maviden sonra aynı işlemi üçüncü renk koyu mavi içinde yap. Artık şifonyerinizi kurumaya bırakabilirsiniz. Tekrar hatırlatalım renkleri uygulamaya tersten başlıyoruz önce beyaz, sonra açık mavi ve daha sonra koyu mavi.

Damlayan, Akan Boya
Damlayan, Akan Boya

6- Dantel Aşkı

İşte daha önce düşünmediğiniz bir fikir. Dantel kullanarak eski çekmecelerinizi sprey boyayla yenileyebilirsiniz. Önce şifonyerinizi istediğiniz bir renge boyayın. Boyama işlemi bitince kurumaya bırakın, iyice kuruduğundan emin olduğunuzda diğer adıma geçebilirsiniz. Çekmecelerinizin görünen kısımlarını beğendiğiniz bir dantelle kaplayın. Fotoğraftaki gibi metalik bir görüntü için, metalik sprey boya alın. Dantel kaplı çekmeceleri metalik sprey boya ile boyayın, dantelin bütün gözeneklerinin boyandığından emin olun kurumaya bırakın. Metalik sprey boya tamamen kuruduğunda, dikkatlice çekmecelerin üzerini kapladığınız danteli çıkarın. Çok pratik ama sonuç harika.

Dantel Aşkı
Dantel Aşkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir