Evdeki Gizli Stres Faktörleri Nelerdir

Evdeki Gizli Stres Faktörleri Nelerdir

Evdeki Gizli Stres Faktörleri Nelerdir 

Eviniz, dış dünyanın stresinden kaçabileceğiniz sakin bir sığınak olmalıdır. Düzenli, ve bakımlı bir ev zihninizi sakin tutarken, dağınık bir ev kaygıya neden olabilir. Neyse ki, yaşam alanınızda sakinlik duygusunu geri kazanmak için atabileceğiniz küçük adımlar var. İşte evdeki gizli stres faktörleri yazımızda olabilecek bazı yaygın stres faktörleri ve bunları nasıl düzeltebileceğinize dair fikirler.

Evdeki Gizli Stres Faktörleri Nelerdir

Dağınıklık

En bariz stresle başlayalım: Dağınıklık. Bir araştırmada darmadağınık evleri olan insanların kortizol (yani vücudun birincil stres hormonu) seviyelerinin yükselmiş olduğunu görüldü. Eviniz gereksiz nesnelerle dolu olduğunda, vücudunuz görsel uyaranlara boğulur ve odaklanmak zorlaşır. Evinizi düzenli tutmak için ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulun. Ardından, her şeyin bir yeri olduğu minimalist bir alan oluşturmak için dağınıklığı giderme stratejisi geliştirin .

Damlayan Musluklar

Damlayan Musluklar

Damlayan bir musluğun sesi herkesi çılgına çevirmek için yeterlidir,  neyse ki bu durumun düzeltilmesi kolaydır. Çoğu zaman, musluk contasının değiştirilmesi yeterli olur. Damlayan musluklarınızı onarın.

Ölmek üzere olan ev bitkileri

Bütün gün ölmekte olan bir ev bitkisine bakmaktan daha moral bozucu bir şey var mı? Aslında, ihmal edilen bitkiler, bir alandan enerji tükettikleri için kötü feng shui olarak kabul edilir. Bir takım teknikler, düzenli sulama, gübreleme, budama, saksısını değiştirme gibi, bitkileri yeniden canlandırmak için kullanılabilir. Ancak bunlar için çok geç kalındıysa, yeni bir bitki almak daha mantıklı olur.

Yapılmamış Bir Yatak

Yapılmamış Bir Yatak

Yapılan bir araştırmaya göre , her gün yataklarını yapan kişilerin daha erken uyanma, erteleme düğmesini atlama ve kendilerini daha güvende hissetme olasılıkları daha yüksek. Yapılmış bir yatak sizi mutlu edebilir, ancak çoğumuz hala bu basit görevi tamamlayamıyoruz. Rahatlatıcı bir gece uykusu için ve aynı zamanda bunun ruh halinizi etkileyip etkilemediğini de denemek için günlük rutininizin bir parçası olarak yatak yapmayı deneyin.

Düzensiz Belgeler ve Faturalar

Düzensiz Belgeler ve Faturalar

Faturalarınızı düzenli bir programa göre ödeyin ve stres yapmalarına izin vermemek için bunu zamanında halledin. Evinizde, ilgilenilmesi gereken faturaları, belgeleri, siz onları halletmek için zaman bulana kadar onlara göz önünde olmayan bir yer belirleyin.

Kir

Tozlu masalar,  lekeli aynalar ve kirli tezgahlarla dolu bir ev, dinlenmek için rahatlatıcı bir yer değildir. Her yerin temizlenmesi için, günlük bir temizlik programı oluşturun. Her gün temizlik fikri sizi korkutuyorsa, evinizde haftalık veya aylık derinlemesine temizlik yapmak için birini tutun, yada bir temizlik şirketi ile anlaşın.

Gereksiz Eşyalar

Gereksiz Eşyalar

Yıllardır kullanmadığınız bir koşu bandınız, sadece iki kez çaldığınız bir gitarınız veya dolabınızda artık içine  sığamadığınız kot pantolonunuz var mı? Bu kullanılmayan eşyalar, onlara her baktığınızda ruh halinizi olumsuz yönde etkiliyor olabilir. Bu gereksiz eşyalardan kurtulmak için bunları satın veya bağışlayın.

Düzensiz Bir Mutfak

Yemek pişirirken, çok önemli bir noktada doğru aleti bulamamaktan daha stresli bir şey yoktur. Bu nedenle , stressiz yemek pişirmek için mutfağı düzenli tutmak önemlidir. Sık kullandığınız pişirme kaplarını ve aletlerini kolay erişilebildiğiniz ve  her zaman aynı yerde tutun.

Hoş olmayan Kokular

Hoş olmayan Kokular

Rahatlamaya çalışırken tüm duyularınız da dingin olmalıdır,  hoş olmayan bir koku bunu engelleyebilir. Buzdolabınızda veya kilerinizde bozulmuş yiyecek bulunmadığından emin olun, çöp kutularınızı boşaltın ve tuvaletinizi her zaman temiz tutun. Evinizede hoş kokular olması için, biraz taze çiçek satın alın, yada lüks kokulu bir mum kullanın. En basit haliyle temiz hava almak için bir pencere açın.

Zayıf aydınlatma

İnsanlar doğal ışığa erişimle gelişirler, ancak her ev iyi aydınlatılmış değildir. Daha samimi bir etki için sohbet dinlenme zamanlarında aydınlatmayı vurgulu ışıklarla eşleştirerek optimum bir aydınlatma ortamı oluşturun. Mutfak ve ofis gibi çalışacağınız alanlarda görev aydınlatması önemlidir. Göz yorgunluğunu ve kazaları önlemek için bu alanların iyi aydınlatıldığından emin olun.

Doğal ışık eksikliği , kış aylarında yorgunluğa, kaygıya ve halsizliğe neden olan mevsimsel duygu bozukluğuna sebep olabilir. Böyle bir probleminiz varsa, semptomlarınızı iyileştirmek için bir ışık tedavisi, yada ışık terapisi lambası kullanın .

Stres Yapan Renkler

Evinizdeki renklerin aşırı strese neden olabileceğini biliyor muydunuz? Eviniz uyarıcı parlak tonlar veya güçlü kırmızılarla doluysa, ruh haliniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilirler. İlginç bir şekilde, tamamen beyaz alanlar bile gölge çeşitliliğinin olmaması nedeniyle strese neden olabilir. Boz kahverengiler, soluk maviler, bejler ve leylaklar gibi sakinleştirici renklerde boya ve mobilya seçmeyi deneyin .

Yatak odanızdaki teknoloji

İyi bir gece uykusu sağlamak için yatak odanız sakinlik verecek şekilde optimize edilmelidir. Işıklar sönmeden bir saat önce iş e-postaları gönderiyorsanız, bu sizi strese sokabilir. Araştırmalar , yatmadan önce ekrana bakmak uykulu hissini engelliyor. Dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi ve akıllı telefonunuzu başka bir odada bırakmayı deneyin ve bunun yerine iyi bir kitap alın.

Gürültü kirliliği

Gürültü kirliliği

Eviniz dinlenebileceğiniz bir yer olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gürültü kirliliği stresli bir ortam oluşturarak bunu önleyebilir . İster kalabalık bir kentsel ortamda yaşayın, ister gürültücü bir komşunuz olsun , evinizi gürültü kirliliğinden kurtarmak için atabileceğiniz adımlar var . Huzur ve sessizliği yeniden sağlamak için ses yalıtımını ve ses azaltıcıları kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir