Sprey Boya ile Karyola Yenileme

Sprey Boya ile Karyola Yenileme

Sprey Boya ile Karyola Yenileme

Karyola ve yatak başlıkları yatak odasının görünümünü, olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Sprey boya ile karyola yenileme odaya farklı bir hava ve canlılık verebilir, tabii bu durumda maliyetide göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kendin yap ve geri dönüşüm projeleri tamda burada yardıma yetişiyor. Şimdi bu keyifli değişim için yeni projemize başlayalım.

Akçalı Sprey Boya İle Karyolanızı Dekoratif Şekilde Yenileyebilirsiniz

Sprey Boya ile Karyola Yenileme

Sprey boya ile karyola yenilemek için gereken malzemeler:

 • Yenilenmesi gereken bir karyola.
 • 2-3 Tam boy ayna
 • Akçalı metalik sprey boya
 • Akçalı koyu gri sprey boya (bunu astar olarak kullanacağız.)
 • Plastik macun bıçağı
 • Sünger
 • Önceden Karıştırılmış Yapıştırıcı Harcı
 • Seramik Karo Yapıştırıcısı
 • Çekiç
 • Çöp torbası, eldiven, eski gazete kağıdı, cam temizleyici.

Sprey boya ile karyola yenilemek için gereken malzemeler

Hazırlık

Öncelikle her zaman olduğu gibi karyolanın tüm parçalarını temizleyelim. Nemli bir bezle silip kurumasını bekleyelim. Bu arada özellikle üzerinde çalıştığımız karyola başlığını ayıralım.

Bu arada özellikle üzerinde çalıştığımız karyola başlığını ayıralım.

Astarlama

Koyu Gri sprey boya ile astarlayın. 1-2 kat Akçalı koyu gri sprey boya ile zemini hazırlayalım. Ve en az bir saat kuruması için bekleyin.

Astarlama

Boyama

Akçalı metalik sprey boya ile karyola ve başlığı kutu üzerindeki ve size verdiğimiz linklerdeki yönergeleri izleyerek boyayın.

Aynadan Mozaik Yapmak

Aynadan Mozaik Yapmak

Aynadan kendimiz mozaik yapabiliriz yada hazır olarak ayna mozaikleri alabiliriz.

Şimdi biz kendimiz mozaikleri nasıl hazırlıyoruz, onu anlatalım. Öncelikle bir bez arasına koyduğunuz aynaları çekiç yardımıyla kırın. Çok sert darbeler vurmaktan kaçınalım, aynaların çok küçük parçalara bölünmesi işimizi zorlaştırır.

Aynaları kırmak biraz riskli bir iş, o yüzden gözünüze koruyucu bir gözlük takmalısınız, bununla beraber ellerinizi korumak için bahçe eldiveni giyin. Bunlara ek olarak bir kumaş veya gazete arasına aynayı koyun ve bu şekilde kırın.

Aynadan Mozaik Yapmak

En iyilerini seçmiş olduğunuz ayna parçalarını tek kullanımlık bir havluyla dikkatlice silin (üzerlerinde kırılmış parçalar olacaktır) ve başlığın yanındaki eski gazetenin üzerine düzgünce yerleştirin.

Artık mozaiğinizi yapmaya hazırsınız!

Plastik Macun Bıçağını kullanın ve Karyola başlığına yaklaşık 2 cm kalınlığında,  Seramik Karo Yapıştırıcısı uygulayın.

Plastik Macun Bıçağını kullanın ve Karyola başlığına yaklaşık 2 cm kalınlığında, Seramik Karo Yapıştırıcısı uygulayın.

Ardından, her parça arasında yaklaşık 1 cm kalacak şekilde derzli alan kapanana kadar önceden seçilmiş ayna parçalarını yerleştirin.

Başlığınız tamamen kaplanana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Mozaik seramik karo yapıştırıcısını  kesitler halinde azar azar uygulayın, bu yapıştırıcı çabuk kurur o sebeple kesitler halinde uygulanması ve her kesite aynalar yerleştirilip bir sonrakine geçilmesi, kurumadan rahat çalışmanızı sağlar.

Ayna parçalarını bastırarak sabitlendiğinden ve kuruduktan sonra iyi yapışacağından emin olmak için bol miktarda yapıştırıcı uygulayın.

Son adımda önceden karıştırılmış, yapıştırıcı harcını uyguluyoruz.

 • Her bir aynalı cam parçası arasındaki boşlukları bir kat Yapıştırıcı Harcı uygulayarak doldurun. Bu, her şeyi birbirine bağlayacak ve size istenen Mozaik görüntüsünü verecektir.
 • Plastik macun bıçağınızla Yapıştırıcıdan büyük bir parça alın . Alttan başlayarak, tüm oluklar tamamen dolana kadar yukarı doğru ilerleyerek yapıştırıcıyı yayın.Harcın her bir cam parçanın üstüne kadar dolduğundan emin olun. Ayna parçalarının bir kısmını yanlışlıkla kapatırsanız üzülmeyin!
 • Son adım, ıslak bir sünger / bez ile ayna parçalarından fazla  harçları temizleyin.
 • 12-24 saat kurumaya bırakın.
 • Bir cam temizleyici ile silin, işlem tamam.

TEBRİKLER! Bitirdiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir