Evinizde Sizi Hasta Edebilecek Şeyler

Evinizde Sizi Hasta Edecek Şeyler

Evinizde Sizi Hasta Edebilecek Şeyler

Evlerimizin, stres dolu dış dünyadan ayrı dinlenip yenilenebileceğimiz güvenli bir sığınak olması gerekiyor. Ne yazık ki, evinizde sizi hasta edebilecek şeyler, göremediğiniz tehlikeler var. Baş ağrısı, nefes alma sorunları veya sindirim sorunları yaşıyorsanız, sorunlarınıza neden olabilecek bazı etkenleri paylaştık.

Küf

Küf ve küf sporları dünyadaki hemen hemen her iklimde bulunur. Ancak banyolarımız, ve bodrum katları gibi sıcak, nemli ortamlarda sporlar büyüyebilir ve sağlığınıza zararlı olabilecek şekilde çoğalabilir.

Her türlü küf, solunum sistemlerini tahriş eder ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle , evinizin yüzeyindeki küfü tespit etmek ve çıkarmak çok önemlidir .

Evinizde Sizi Hasta Edecek Şeyler

Klima ve Isıtma

Çoğu evde merkezi ısıtma ve soğutma sistemi (HVAC) kullanılır. Maliyetleri düşünerek kapı ve pencereleri kapatarak evlerimizi daha enerji verimli hale getirdik. Bu cüzdanlarımız için ideal olsa da, özellikle solunum yolu hastalıkları olanlar için ve sağlığımız için tehlikeli olabilir.

HVAC sistemleri temiz havayı çekmez, sadece içerideki havayı filtreler ve geri dönüştürür, toksinler içeride kalır. Bunlara sigara dumanı, radon gazı, küf, temizlik kimyasalları, uçucu organik bileşikler ve karbon monoksit dahildir . Birçok evin havası, dışarıdaki havadan daha kirli olabilir.

Oda klimalarının kullanıldığı evlerde, filtreler ve havalandırma delikleri sık sık temizlenmelidir. Şömineler ve ısıtıcılar da solunum sistemlerini tahriş eden partiküller yayar.

Evinizdeki hava kalitesini iyileştirmek için:

  • Pencereleri ve kapıları açarak havalandırın.
  • Banyo yaparken veya yemek pişirirken havalandırma fanları kullanın.
  • Toksik temizlik kimyasallarının kullanımını sınırlayın.

Banyolar

Banyolar, ısı ve nemle dolu küçük alanlardır, bu sebeple küf oluşumu en yüksek bölüm burasıdır. Sağlık tehditleri hemen hemen her yüzeyde ve havada adeta pusuya yatar.

En büyük sağlık tehlikeleri şunlardan kaynaklanır:

  • Yüzeylerde E.coli gibi bakteriler ve virüsler bırakan uygunsuz temizlik ve el yıkama.
  • Sporcu ayağı gibi bakteri ve mantarları yayabilen havlu ve banyo paspaslarının ortak kullanımından kaynaklanan çapraz kontaminasyon .
  • Güçlü temizlik kimyasallarının kullanımı, deodorant, oda spreyleri, mumlar ve yağ difüzörleri ve sınırlı temiz hava.
  • Kötü su kalitesi

Oturma Odanız

Oturma odası ya da salon herkes tarafından kullanılır. Bir şeyler atıştırırız, evcil hayvanlarla oynarız, dinlenmek için ayaklarımızı uzatırız ve eğlence sistemlerini kontrol etmek için birçok uzaktan kumandayı kullanırız. Bakteriler dahil her şeyi toplayıp paylaşabileceğiniz bir yer.

Oturma odasındaki en büyük suçlulardan biri uzaktan kumandalardır. üzerinde birçok bakteri barındırır. Dezenfektanlı bir bezle sık sık temizleyin.

Bir sonraki en büyük sorun tozdur. Düzenli olarak HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi kullanmak ve toz almak gerekir.

Yatak Odalarınız

En büyük suçlu yatak takımlarınızdır. Düzgün temizlenmeyen yastık ve şilteler, döktüğümüz deri hücrelerinin parçacıkları ve o deriyi besleyen toz akarları ile dolar. Akarlar, birçokları için ciddi alerjik reaksiyon oluşturabilir. Sık ve doğru yıkanmayan çarşaflar Salmonella ve E.coli gibi enfeksiyonlara neden olabilen ve hastalık yayabilen bakterileri içerir.

Evinizde Sizi Hasta Edecek Şeyler

Gıda

Gıda kaynaklı hastalıklar, hayatımızdaki en yaygın sağlık tehlikeleri arasındadır. Uygun olmayan sıcaklıklar, saklama, yıkama ve çapraz bulaşma, çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan herkes için özellikle tehlikelidir.

Mutfağınız

Düzenli olarak temizlenmeyen lavabolar, tahliye açıklıkları ve çöp atıkları, E.coli de dahil olmak üzere bazı koliform bakteri türlerinin adeta petri kabıdır.

Herhangi bir kesme tahtası kullandığınızda, bakterileri barındırabilen mikroskobik kesikler oluşur. Çapraz kontaminasyonu önlemek için sebzeler ve etler için ayrı tahtaların kullanılması önemlidir.

Kullandığınız temizlik araçları bile yarardan çok zarar verebilir. Süngerler ve bulaşık bezleri Salmonella ve E.coli’yi barındırabilir ve bunları mutfak tezgahlarını silmek için kullanmak bakterileri yayar.

Güçlü Kimyasallar

Sert temizlik kimyasalları cildi yakabilir, solunum sorunlarına neden olabilir ve hamile kadınlar için tehlikelidir. Klorlu ağartıcı ve amonyağın karıştırılması gibi bazı kimyasalların kullanılması, çok hızlı bir şekilde ölüme neden olabilecek zehirli duman çıkarabilir.

Güçlü bir ürün kullanmanız gerekiyorsa, her zaman talimatları dikkatlice izleyin, pencereleri açın ve hava akışını artırmak için bir fan kullanın. İnsanlar ve evcil hayvanlar için çok daha az toksik olan doğal temizleme yöntemlerini seçin .

Duvardan duvara halı

Duvardan duvara halı, bir bakteri ve kir mıknatısıdır. Alerjisi olanlar için halıdaki toz, akarlar, evcil hayvan tüyleri solunum sorunlarına ve cilt rahatsızlıklarına neden olabilir.

Yeni halılar, formaldehit gibi toksik olabilen, solunum problemlerine ve burun kanamalarına neden olan koruyuculardan uçucu organik bileşikler (VOC’ler) yayar.

Halı, HEPA filtreli süpürge ile düzenli olarak süpürülmeli ve düzenli olarak profesyonelce temizlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir