PVC Pencere Çerçevelerinden Boya Nasıl Temizlenir

PVC Pencere Çerçevelerinden Boya Nasıl Temizlenir

PVC Pencere Çerçevelerinden Boya Nasıl Temizlenir?

Evinizin dış cephesi boyandığında, kendinizi pencere ve çerçevelere bulaşan, yeni dış cephe rengine dehşet içinde bakarken bulabilirsiniz. PVC pencere çerçevelerinden boya nasıl temizlenir yazımızda duvar boyamaları sonrası taşan boya ve damlamaların temizlenmesinin ne kadar olay olduğunu göreceksiniz.

Camın üzerine boya bulaştığında, düzeltmesi kolaydır. Sadece bir tıraş bıçağı kullanın. Ancak PVC pencere çerçevesine boya bulaştığında, bu çok daha zordur ve bazen düzeltmek isterken çerçeveye zarar verilebilir. Bunun nedeni, PVC nin camdan daha yumuşak olmasıdır, bu nedenle çok fazla vinil çıkarmadan boyayı PVCden kazımak veya zımparalamak daha zordur. Ancak birkaç basit araçla, pencereleri yeni gibi duruma getirebilirsiniz.

PVC Pencere Çerçevesinde Boya Damlamaları

PVC pencerelere çok miktarda boya bulaşırsa , boyayı çıkarmanın en iyi yolu boyayı kurumaya bırakmak ve ardından kazımaktır.

Sezgilere aykırı gibi görünse de, yüzeyde ne kadar fazla boya varsa o kadar iyidir.

Boyayı hala ıslakken temizlemeye çalışırsanız, sonunda daha fazla hasar verebilirsiniz. Boyayı silmeye çalışmak, daha sonra çıkarılması daha zor hale gelen ultra ince bir tabaka oluşturacaktır.

Boyayı bir veya iki gün tamamen kurumaya bıraktıktan sonra tırnağınızla kenarını kaldırmaya başlayın. Tüm damlası iz bırakmadan tek parça halinde soyulmalıdır. Bu ister PVC çerçevede ister camda olsun işe yarayacaktır.

PVCPencere Çerçevelerinde Boya Pigmenti

Beyaz veya açık renkli PVC pencere çerçeveleriniz varsa, boyayı çıkarsanız bile, çıkarılması zor olan bir miktar pigment kalacaktır.

İlk olarak, pigmenti çıkarmak için boya inceltici veya mineral alkollü solüsyonları temiz, boyanmamış bir bezle birlikte kullanmayı deneyin . Bu işe yaramazsa veya yalnızca kısmen çalışıyorsa, 320 numara ince taneli zımpara kullanın ve pigmenti hafifçe ovalayın.

İpucu

PVC malzemeyi PVC pencere çerçevesinden çıkardığınızı unutmayın, bu yüzden bu konuda sakin olun. Sadece gerektiği kadar pigmenti zımparalayın.

PVC Pencerelerde Rulo Boya Lekeleri

Sert haddeleme ile oluşturulan daha küçük lekeler, kuruduktan sonra plastik bir macun bıçağıyla da çıkacaktır .

PVC üzerinde tıraş bıçağı kullanırken dikkatli olun. PVC yumuşak yüzeyinde bıçağın açısını ayarlamak neredeyse imkansızdır; buna rağmen cam, bıçağın kazıyamayacağı kadar serttir.

PVC Pencerelerde Boya Püskürtücü Lekeleri

Çerçevelerindeki püskürtücü boya lekeleri için mümkünse hemen silin. Kururlarsa, 320 kum ince taneli zımpara kağıdı ile zımparalayın . Boyalar daha serttir çünkü boya püskürtücüler boyayı çok ince bir şekilde püskürtür. Yani pencere çerçevesindeki lekeler kazınacak kadar kalın değildir. Mümkünse, boya lekelerini oluştuktan sonra saniyeler içinde silin. Çoğu durumda, lekeler anında kuruduğu için bu mümkün olmayacaktır.

Zımpara kağıdı vinilin yüzeyini matlaştıracaktır, bu nedenle hangisinin daha önemli olduğu konusunda seçim yapmanız gerekir: boyayı çıkarmak veya pencere çerçevesinin yüzeyini korumak. Ayrıca, PVC nin derinliklerine kadar zımparalamadığınız sürece zımpara kağıdı çok zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir