Gider Kokusu Nasıl giderilir? Lavabo, Mutfak, Banyo Gider Kokusu Önleyici

Gider Kokusu Nasıl giderilir? Lavabo, Mutfak, Banyo Gider Kokusu Önleyici

Gider Kokusu Nasıl giderilir ?

Gider kokusu nasıl giderilir çözüme kavuşturmak için önce kaynağını bulmak gerekir. Lavabo giderinden gelen kokular, mutfak veya banyodaki atmosferi birden fazla şekilde etkiler. Mutfak lavabosu kokularının nedeni genellikle yiyecekleri çöp öğütücüsünde veya lavaboda ayrıştırmaktır, lavabo giderinde kalan sebze ve meyve atıkları zamanla çürüme sebebiyle kokuya neden olur. Bir diğer sebep bu kanaldan gelen kokular bazen doğrudan kanalizasyondan geliyor olabilir. Bunlar, drenaj deliğinin tıkanması ve yine borularda oluşan  tıkanıklıklar nedeni ile oluşur.

Gider Kokusu Nasıl giderilir ?

Çöp  Öğütücü Giderinin Kokusu

Bir çöp öğütücünün kanatları ve pervaneleri arasına küçük yiyecek parçaları takıldığında, bunların ayrışması ve koku oluşturması uzun sürmez. Kokuların ilk etapta birikmesini önlemek için, her kullanımdan sonra 20 saniye boyunca atıktan su akıtmanız gerekir. Hasar oluştuktan sonra, dörde bölünmüş limonla birlikte öğütücüye buz küpleri dökerek pervaneleri temizleyin. Öğütücüyü 15 saniye boyunca açın, ardından buzun erimesine izin verin ve suyla yıkayın. Kapağı iyice temizlemeyi unutmayın.

Mutfak Gideri Kokusu

Mutfak Gideri Kokusu

Çöp öğütücünüz yoksa, büyük yiyecek parçalarının P-tuzağına takılması daha kolaydır; kereviz lifleri gibi lifli atıklarda sık sık yakalanırlar. Mutfak giderine 1/2 bardak karbonat ve ardından ılık musluk suyu dökerek kokuya neden olan bakterileri öldürebilirsiniz. Sorun devam ederse, P-tutucuyu yani lavabonun hemen altındaki sifon mafsalını sökmeniz ve temizlemeniz gerekebilir. Bu büyük bir sıhhi tesisat prosedürü değildir, çoğu durumda tuzağı elle ayırabilirsiniz, ancak bu hoş bir iş olmayabilir. Bir tesisatçının yapması daha uygun olur, sifon mafsalı söküleceği zaman bir kova hazırlayıp altına koymak iyi olur.

Banyo Gideri Kokusu

Banyo Gideri Kokusu

Banyo lavabosundan çıkan kokular saç, sabun ve diğer banyo atıklarında bakteri üremesinin bir sonucu olabilir ve eğer öyleyse, banyo giderini temizlemek için gidere kabartma tozu dökmek oldukça etkilidir. Ancak giderden gelen koku, kanalizasyondan gelen karakteristik kükürt kokusuna sahipse, nedeni ve çözümü farklıdır. Banyo giderine hizmet veren havalandırma deliği, ve belki de evdeki diğer havalandırma delikleri de tıkanmış olabilir. Bu durumda borulardaki negatif basınç, banyodaki lavabo giderinin suyunu çekmiştir. Bunu düzeltmek için yine bir tesisatçıya ihtiyacınız olabilir.

Tesisat ve Gider Havalandırmaları

Sıhhi tesisat havalandırmasının amacı, gider borularında bulunan suyun boşalmasını önlemek için borulara hava girmesine izin vermektir. Havalandırma açıklığına su püskürtün ve su geri gelirse bir burgu ile deliği temizleyin, böylece havalandırma yeniden çalışacak ve kokuyu önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir