Bisiklet Nasıl Boyanır Altı Adımda Bisiklet Boyama

Bisiklet Nasıl Boyanır Altı Adımda Bisiklet Boyama

Bisiklet Nasıl Boyanır Altı Adımda Bisiklet Boyama

İster bisikletinizde her zaman hayalini kurduğunuz sıradışı rengi denemek isteyin, ister yakın zamanda COVID nedeniyle bisikletinizin tozunu atmış olun. Bisikletiniz için yeni bir görünüm her zaman harika olur. Bisiklet kullanmayı sevenler ve son dönemlerde pandemi sebebiyle işe okula bisikletle gitmeyi tercih edenler için, keyifli olacak bir değişimi konu aldık. Bisikletinizin rengini değiştirmek daha kişisel bir görünüm vermek gibi bir düşünceniz varsa boyama işlemini doğru yapmak için altı ipucunu bir araya getirdik.

1. Önce Pratik Yapın

İlk kez bir bisiklet boyuyorsanız veya bu sefer farklı bir boya kullanıyorsanız, pratik yapmak isteyebilirsiniz. Ortalığı karıştırmaktan çekinmeyeceğiniz ucuz bir çerçeve, hatta ucuz bir metal tüp üzerinde deney yapabilirsiniz.

Bisiklet Nasıl Boyanır - Önce Pratik Yapın
Bisiklet Nasıl Boyanır – Önce Pratik Yapın

2. Bisikleti Boyaya Hazırlayın

Bisikletin boyanmaya hazır olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. İlk önce, alkol ve tüy bırakmayan bir havluyla bisikleti temizleyin. Çerçevenin tamamen temiz olduğundan emin olun. Ham alüminyum, çelik veya karbon değilse, hafifçe zımparalayın, böylece boyanın yapışacağı alan uygun olsun. 1.000 ila 1.500 arası zımpara kağıdı kullanın ve yüzeyi tekstüre etmeye yetecek kadar ovalayın, aşırıya kaçmayın herhangi bir malzemeyi tamamen çıkarmak istemezsiniz.

Bisikletinizi Nasıl Boyanır - Bisikleti Boyaya Hazırlayın
Bisikletinizi Nasıl Boyanır – Bisikleti Boyaya Hazırlayın

3. Boyanızı Seçin

Uzun süre dayanacak yüksek kaliteli bir boya seçmek önemlidir, bu yüzden size Akçalı Sprey Boya kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi yapmanız gereken linke tıklayıp en beğendiğiniz renk yada renkleri seçmek.

Bisiklet hangi boyayla boyanır

4. Maskeleme Bandı kullanın

Maskeleme bandını çerçevenin bileşenlerine takılı olduğu parçaların üzerini korumak için bantlayın. Orta göbek, oturma borusu, baş tüpü ve çıkıntılar. Tasarımınızı oluştururken bisikletin üzerinde farklı renklerle şekiller yapmak içinde maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bantladığınız yerlerin tamamen kuru olması çok önemli.

Maskeleme bandı kullanın

5. Boyama Alanı Oluşturun

Yapılabilir olsa da, bisikletinizi tutarken boyamak zordur, bu nedenle çerçevenizi sabitlemelisiniz, böylece ona dokunmadan boyayabilirsiniz. Baş borusunu bir dübelin üzerine sıkıştırabilir ve dübeli bir sehpaya kelepçeleyebilirsiniz, yada üst borudan sadece ip veya sicim geçirebilir ve bir kirişe asabilirsiniz. istenmeyen yerlerin alanların boyanmasını engellemek için plastik örtü kullanabilirsiniz.

Boyama Alanı Oluşturun

6. Boyama

İlk olarak Akçalı sprey boyayı, kullanmadan önce kutuyu iyice sallayın. Püskürtme sırasında sprey boya kutusunu çerçeveye 25-30 cm mesafede tutun. Boya, her seferinde tek kat olacak şekilde eşit olarak püskürtülmelidir. Püskürtme sırasında da elinizi sabit bir hızda hareket ettirin.

Hava durumunu da hesaba katın. Kuru havalarda (en önemlisi) ve tercihen daha yüksek sıcaklıklarda ve düşük nemde boya yapmak her zaman daha iyidir. Boyanın farklı renklerini kullanmak veya ikinci kat boya arasında kuruması için yeterince zaman verdiğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir