Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur

Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur

Grafiti sanatı, başlarda insanların mülklerini tahrip etmekle ilişkili olsa da, zamanla bir sanat formuna dönüşmüştür. Birçok gencin grafiti sanatçısı nasıl olunur diye merak ettiği bu akım ilk olarak Amerika Philadelphia’da ortaya çıkmıştır.  Cornbread takma adıyla bilinen Darryl McCray ilk modern grafiti sanatçısı olarak tarihte yerini almıştır. 1960’lı yılların sonlarına doğru Darry ve bir grup arkadaşı takma adlarını şehirdeki duvarlara yazarak Philadelphia’yı etiketlemeye “TAG” ‘lemeye başladılar. Bu hareket New York’a yayıldı ve 1980’lerde ABD’de grafiti zirveye ulaştı. Aynı yıl Avrupa’ya da yayılan akım modern grafiti hareketine dönüştü.

Grafiti sanatçısı nasıl olunur

Şimdi, en yetenekli sanatçılar tarafından uygulanan grafiti eserlerini duvarlarına yaptırmak için insanlar sıraya giriyor. Peki grafiti sanatçısı olmak için neler gerekli?

Grafiti ile ilgili bilmeniz gereken bazı terimler

Grafiti sanatçılarının en çok kullandığı bilmeniz gereken terimler şunlardır;

 • Toy – Bu birçok tanıma sahip olsada genel olarak aynıdır. Grafiti için henüz yeni olan birisi anlamına geldiği gibi, henüz grafiti kurallarını tam bilmeyen veya tarzı yoksun birisi anlamına da gelebilir.
 • Dope – Gerçekten havalı veya dehşet verici müthiş
 • Crew – Bir aile olan ve birbirlerini beladan uzak tutmaya çalışan bir grup grafiti sanatçısı. Örneğin, bir kişi bombalarken diğeri onun arkasını kollar.
 • Bombing – Grafiti sanatını illegal olarak icra etme
 • Tag – Hızlıca ve temel harflerle tek renk grafiti
 • Throw Up – Tag den biraz daha karmaşık. çoğunlukla 2-3 renk kullanılır, sık sık kabarcık veya tuğla harfler kullanılır
 • Peice – Bir grafiti düşündüğünüzde normal olarak bütünü oluşturan düşündüğünüz şey budur. Bu kişinin gerçekten toy olup olmadığını gösteren karmaşık renkli büyük grafitidir.
 • Graff – Grafiti kelimesini söylemek için çok tembel olan kişilerin kullandığı kısaltma
 • Blackbook – Grafiti içeren bir sketchbook
 • Writers – Grafiti sanatçıları

1. Grafiti sanatçısı nasıl olunur nasıl başlanır

Grafiti sanatçısı nasıl olunur
Nasıl Başlarım ? Grafiti sanatçısı nasıl olunur

Sadece bir sprey kutusu alıp grafiti yapmaya başlayamazsınız. Önce blackbook çizmeye başlamanız gerekir. Hemen gidin ve bir eskiz defteri (sketchbook) alın. Her zaman bir şey denemeden önce sketchbook üzerinde bir taslak oluşturun. Bir takma ad kullanacaksanız, orijinal, ilginç bir ad bulmaya çalışın “Hayalet” veya “öfke” gibi klişe isimlerden kaçının.

2. Sadık kalacağınız bir isim seçin

TAG Name
Takma Ad

Tüm ortak adlara bakmayı unutmayın, aynı adı taşıyan biri (words like face, ghost, king, demon, blaze, perk, hayalet, Kral, blaze vb. gibi kelimeler) mutlaka vardır. Gerçekten orijinal olmak istiyorsanız, daha zeki ve belki de sizinle veya tarzınızla ilgili olan daha uzun bir kelime ile seçin.

3. Taslak seçimi

Grafiti Taslak Oluşturma
Taslaklar

İnternetten ve çevrenizden ilham almaya çalışın, ancak gördüğünüz herhangi bir şeyi doğrudan kopyalamayın; çünkü bu sizi saygı duymayan yeni bir sanatçı anlamına gelen Toy olarak işaretleyecektir. Bu aynı zamanda başkasının işini kopyalamak için bir grafiti terimi olan ısırma “biting” olarak da adlandırılır. Biting sanatçının ilk grafiti çalışmasında kabul edilebilsede, devam eden çalışmalarda kabul edilemez.

4. Stil geliştirme

Nasıl Grafiti Yapılır
Kendi Stilini Oluştur

Çoğu insan vahşi, tarz duvar resimleri yapmak ister. Fakat stil geliştirme o şekilde işe yaramaz. Kabarcık harfler (bubble letters) ile başlayın ve ilerleyin.

5. İhtiyacınız olacak malzemeler

Haftalar hatta aylar süren uygulamalar, alıştırmalar ve eskizler sonrası artık birkaç sabit kalem satın alıp etiketlemeye (tagging), stickers, şablonlar vs.. başlayabilirsiniz. Zamanla çizimde çok daha iyi olduğunuzda, daha iyi ve daha fazla renk sabit kalemlere ihtiyacınız olacak. Daha fazla tecrübe ve beceri için diğer sanatçılarla tanışın. Bu şekilde üstlerinizden birşeyler öğrenebilir ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilirsiniz.

6. Sanatı icra etmenin zamanı

Artık çizimlerinize güveniyorsunuz ve gerçekten yeterince iyi olduğunuza inanıyorsunuz. Artık dışarı çıkıp boya almanın zamanı geldi. Grafitti için en iyi boya Akçalı sprey boya olduğunu düşünüyorum. Zamanla kendine uygun kapaklar gerekecek. Ayrıca ilk başlarda deneme ve alıştırma yapmak için kontraplak ihtiyacınız olacak.

Tag (Etiket)

Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur
Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur (TAG)

Tag (Etiket) çabuk ve küçük bir grafiti çalışmasıdır. Birçok farklı stiller kullanabilir. Çoğunlukla şehirlerde kullanılan okuması veya hatırlanması basit ve kolay çizimlerdir. Eğer yeterince iyiyseniz etiketler de tam bir art-form olabilir.

Throw Up

Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur
Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur ( Throw Up )

Throw Up da kendi başına bir sanat olabilir. Çoğunlukla sokaklarda ve metrolarda uygulanır ve genelde takma ad içerir. Bunlar grafiti alfabesi buble harfler veya blokları olabilir. Çoğunlukla sprey boya ile yapılır ve bir sınırlama olmaksızın genellikle 2 renktir.

Piece

Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur
Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur (PIECE)

Piece gerçekten ne kadar iyi olduğunuzu gösterir. Sokaklarda bu yöntemin birçok farklı stili var. Piece ile yapabileceğiniz sonsuz farklı şey mevcut. O kadar çok farklı stil var ki; fakat burada sadece birkaçının resmini göstermek zorundayız.

Grafiti için bazı genel kurallar

Gerçek bir grafiti sanatçısının kuralları vardır;

 • Camilerde, mescitlerde, türbelerde ve mezarlarda grafiti yapılmaz
 • Kiliselerde grafiti yapılmaz
 • Okullarda grafiti yapılmaz
 • Arabaların üzerine grafiti yapılmaz
 • Özel mülkiyetlerde (mülk sahibi talep etmedikçe) yapılmaz
 • Grafiti üzerine grafiti yapılmaz
 • Grafitide insanların duygularını incitebilecek saldırgan ifadeler kullanılmaz
Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur
Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur – Kurallar

Grafiti Sanatçısı Nasıl Olunur” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir