Evinizin Hava Kalitesini İyileştirmek İçin İpuçları

İç Ortam Hava Kalitesini Etkileyen Faktörler

Evinizin Hava Kalitesini İyileştirmek İçin İpuçları

Havasız bir ortam hissettiğinizde veya evinizdeki hava boğucu geldiğinde, odaların havasının temizlenmesi için evin genel olarak daha fazla havalandırılması gerekebilir. Temizlik birçok insanın en sevdiği iş olmasa da, temiz ve sağlıklı bir ev için çok önemli bir gerekliliktir. İç ortam hava kalitesini etkileyen faktörler nelerdir ve hava kalitesini iyileştirmek için ipuçlarını takip edin.

Sadece sağlığınıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi daha rahat ve konforlu hale getirir. Bu nedenle, evi tazelemenin ve havalandırmanın en iyi yollarından bazıları nelerdir? Evinizde hava kalitesini nasıl daha iyi yükseltebileceğinizi hep birlikte inceleyelim.

İç Ortam Hava Kalitesini Etkileyen Faktörler ve İyileştirmek için İpuçları

Evinizin Hava Kalitesini İyileştirmek İçin İpuçları

Halılarınızı Süpürün

Evinizin hava kalitesini iyileştirmenin en iyi ve en kolay yollarından biri halılarınızı düzenli olarak bir elektrik süpürgesi ile süpürmektir .  Halı olan her ev için normal bir rutin olsa da, bunu acaba ne sıklıkla yaptığınızı hiç düşündünüz mü? Bunu her hafta yapıyor olabilirsiniz, ancak eviniz kalabalıksa, evcil hayvanlarınız varsa, mümkünse bunu gün aşırı yada daha sık yapmanız gerekir.

Hava Kanallarınızı Temizleyin

Hava Kanallarınızı Temizleyin

Evinizde ısıtma ve soğutma kanalları varsa, yada klima kullanıyorsanız filtrelerinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Isıtma / soğutma sisteminiz zamanla toz parçacıklarıyla kolayca tıkanarak havanın ağır ve boğucu olmasına neden olabilir.

Bu nedenle, birkaç yılda bir temizleyerek , hava kirliliği miktarını azaltıp, hava akımının ev içinde kolay akmasını sağlayabilirsiniz. Sisteminizi sabit bir sıcaklıkta tutabileceğiniz için güç kullanımını azaltmanıza da yardımcı olacaktır.

Gaz tesisatını Kontrol Ettiğinizden Emin Olun

Gaz tesisatını Kontrol Ettiğinizden Emin Olun

Sık sık boğucu sıcağı ve havasız soğuğu düşünürken, onunla birlikte gelebilecek potansiyel olarak tehlikeli toksinlerin farkında olun. Özellikle kış mevsiminde, doğal gaz sistemi veya tüplü ısıtma kullanıyorsanız, en az 1-2 yılda bir profesyonel bir gaz tesisatçısı tarafından kontrol ettirdiğinizden emin olun.

Bu, hava filtrelerinin tıkanmamasını ve temiz olmasını sağlayarak ısının düzgün bir şekilde dağılmasını sağlar. Dahası, zehirlenmeye yol açabilecek karbon gazı sızıntısı riski olup olmadığını kontrol ettirmek özellikle akıllıca olacaktır .

Esintiye ve Hava Akımına İzin Verin

Esintiye ve Hava Akımına İzin Verin

Evinizin içindeki havayı iyileştirmenin ve içindeki kirleticileri azaltmanın bir başka iyi yolu, evin tüm odalarında doğal havalandırmadan faydalanmaktır. Makul görünen bir gün olması koşuluyla , esintinin evin her tarafına dağılmasını sağlamak için bütün pencereleri açın .

Küf ve nemin potansiyel bir sorun haline gelmesine neden olabileceğinden, kışın soğuk havaya dikkat edin.

Dağınıklıktan Kaçının

Dağınıklıktan Kaçının

Birçoğunun düşünmediği şeylerden biri de,  dağınıklığın evlerimizdeki hava kalitesini ne kadar  çok etkileyebileceğidir. Bu nedenle düzenli bir ev genellikle daha sağlıklı bir evdir .Düzenli bir ev toz ve diğer kirlerin görünmesini sağlar, böylece temizlemeniz çok daha kolay olur. Dağınık bir evde tozlar ve kirler gizleneceği için hiçbir zaman yeterli temizlik sağlanamayacaktır.

Evcil Hayvanlarınızı Düzenli Olarak Tarayın

Evcil Hayvanlarınızı Düzenli Olarak Tarayın

Evcil hayvanlarınızı taradığınızda ve fırçaladığınızda, yalnızca evcil hayvanınızla aranızdaki bağı güçlendirmez onları sağlıklı tutar, aynı zamanda tüylerinin eve daha az dökülmesini sağlarsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir