Japon Zen Bahçesi ile Zihninizi Rahatlatın

Japon Zen Bahçesi Nedir Nasıl Yapılır

Japon Zen Bahçesi Nedir Zen Bahçesi Nasıl Yapılır

Japon Zen bahçesi gerçek bir sanat eseri olabilir. Zen bahçesi nedir konusuna da değineceğimiz makalemizde zen bahçesi nasıl yapılır merak edenler için kendi arka bahçenizde kolayca oluşturabileceğiniz ilham verici 15 farklı Japon zen bahçe tasarımı tanıtacağız.

Son zamanlarda karşılaştığım en sıradışı bahçe tasarımlarından biri Japon zen bahçeleri. Bu bahçeler size Zen’inizi rahatlatabileceğiniz ve yeniden dengeleyebileceğiniz huzurlu bir yer sağlamak için tasarlanmıştır. Meditasyon yapmak, ilham almak ve hayatınızla ilgili düşünmek için harika bir yerdir. Bu makaleyi, bir Japon bahçesinin ne kadar keyifli olabileceğini göstermek için hazırladık. Arka bahçenizde bir Japon zen bahçesi tasarımını nasıl yapabileceğinizi keşfetmek için makalemizi okumaya devam edin.

Japon zen bahçelerinde, balıklarla dolu Koi havuzları , kötü ruhları yakalamak için egzotik köprüler ve gizemli, derine yürümenizi sağlayan yollar gibi geleneksel özellikler vardır.

Japon Zen Bahçesi Nedir Nasıl Yapılır

Japon bahçesi nasıl yapılır

Geleneksel bir bahçeyi bir Japon temasına dönüştürüyorsanız, biraz uğraşmanız gerekebilir. Bahçenizde daha önceden bir su yolunuz varsa, mini gölet veya mini dere oluşturmayı kolaylaştırabilir. Kayaları ve taşları suyun kenarına taşıyın ve mümkünse bahçenin dış kenarı boyunca dikkat çekecek şekilde dizin. Bahçede zaten çok sayıda bitki varsa, o zaman Japon zen bahçesini bölün ve iki ayrı bölümde zen bahçesi oluşturun.

Doğru budanmış ağaçlar, heykel ve taranmış kum.
Doğru budanmış ağaçlar, heykel ve taranmış kum.

Japon zen bahçenize nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, zemin dışında görünen bitkileri kaldırarak başlayabilirsiniz. Bir Japon zen bahçesi tasarımı size, bahçenizde denge hissi veren bir alan oluşturmanız için yardımcı olur . Bahçe bitkiler, basit bir fener, ince bir kaya işi tasarımı veya bir taş heykel ile değiştirilebilir. Etrafta kullanılmayan ahşaplarınız varsa, bunlarla bir köprü inşa edin. Ayrıca mevcut çalılarla veya bambulardan Japon tarzında bir köprü yapabilirsiniz. Japonya’da bir bahçe yüzyıllarca kalacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle kullanılan budama teknikleri Niwaki veya bahçe ağaçlarının ömrünü ve güzelliğini uzatmak için son derece önemlidir. Uygun Japon budama tekniklerine hakim değilseniz, Niwaki: Ağaçları Budama, konuları ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.

Mini havuz ve bodur budanmış ağaçlar.
Mini havuz ve bodur budanmış ağaçlar.
Alanınız varsa, bir havuz Japon zen bahçesi için mükemmeldir.
Havuz Japon  bahçesi için harika bir özellik

Alanınız varsa, bir havuz Japon zen bahçesi için mükemmeldir, bu koi balıklarına yüzmek için bolca alan sağlar ve tasarımı tamamlamak için minik havuz boyunca yosun kaplı kayalar kullanabilirisniz.

Alanınız varsa, bir havuz Japon zen bahçesi için mükemmeldir.
Yosun kaplı taş duvarlar

Yosun taş duvar üzerinde görülebilir ve ahşap köprü size yürümek için uygun bir alan sağlar.

Taştan kuş evi
Taştan kuş evi

Bu taştan kuş evi, bambu çeşme ve çitler gizemli bir köşe hazırlamak için kullanılabilir.

Zen Bahçe şelalesi
Zen Bahçe şelalesi

Meditasyon için mükemmel olacak eşsiz bir ortam, böyle bir ortam oluşturmak için üzerinden akan suyla kayalar oldukça önemli, hem görsel bir dinginlik hemde suyun huzur veren sesini dinlemenizi sağlıyor.

Japan Zen Bahçesi Nedir Zen Bahçesi Nasıl Yapılır

Ruhların sadece düz yollarda yürüyebileceği söylenir, bu yüzden birçok Japon bahçesi kötü ruhları yakalamak için zikzak köprüler yapılır.

Japan Zen Bahçesi Nedir Zen Bahçesi Nasıl Yapılır

Zen bahçeleri için minik taşlardan oluşan zeminde harika bir fikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir