Kum Sanatı ile Teraryum Yapımı

Kum Sanatı ile Teraryum Yapımı

Kum Sanatı ile Teraryum Yapımı

Dönen renk katmanları ile kum sanatı, yapılması eğlenceli ve görülmesi, izlenmesi muhteşem aksesuarlardır. Tillandsia hava bitkileriyle tamamladığınızda, kum sanatı bir cam teraryumun canlı hali olabilir. Cesur, modern bir görünüm için pembe, sarı ve turuncu gibi görünen kum renklerini seçin. Ya da kumsal havası için mavileri ve turkuazları seçin. Kumu, okyanus, ada ve gökyüzünü içeren bir sahil sahnesi çizmek için bile kullanabilirsiniz, ve bu sandığınızdan çok daha kolay!

İhtiyacınız Olacak Şeyler

  • Cam kaplar, farklı şekillerde fanuslar işinizi görebilir
  • Kağıt, herhangi bir A-4 kağıt bile olabilir.
  • Bant
  • Bitmiş bir kağıt havlu rulosu
  • Düz kum
  • Renkli kum
  • Kaşıklar
  • Tillandsia bitkileri
  • Deniz yıldızı, kabukları ve taşlar

Adım 1: Bir Fanus Seçin

Hem geniş hemde yüksek olan bir cam kap seçin . Kabın birkaç kat kum ve tillandsia bitkilerini yerleştireceğiniz kadar derin olması gerekir.

2. Adım: Bir Huni Oluşturun

Kağıttan bir huni yapın ve açılmaması için bantlayın. Bu huni, kumu tam olarak istediğiniz yere dökmenizi kolaylaştıracaktır.

3. Adım: Temel Oluşturmak İçin ilk Kum Katmanını Dökün

Kabın dibine yaklaşık 1-2cm kadar kum dökerek işe başlayın . Bu taban katmanının amacı, bir sonraki adımda kağıt havlu rulosunu tutmak olacaktır.

Adım 4: Kağıt Havlu Rulosu Yerleştirin

Makas kullanarak kağıt havlu rulosunu kesin, böylece kabınıza daha uygun hale getirebilirsiniz.

Kağıt ruloyu, fanus içindeki kuma dik olarak yerleştirin. Ardından huniyi fanus içine bırakın.

Adım 5: Kağıt Rulo İçine Düz Kum ilave edin

Huniyi yardımcı bir kılavuz olarak kullanarak, karton ruloya düz kumdan dökün ve hazırlayacağınız görselin yüksekliğine göre, kağıt ruloyu düz kumla doldurun. Rulo içini kumla doldurmamızın iki sebebi var. Birincisi, kabın orta çekirdeğindeki kum görünmeyeceğinden, onu renkli kumla doldurmak yerine düz doldurmak daha az maliyetlidir. İkincisi, kenarları renkli kumla doldururken ortada rulo olduğu için desen çalışmanız daha kolay olacak.

Adım 6: Renkli Kum Katmanlarını oluşturmaya başlıyoruz

Bu tasarım deniz manzarası olacağı için, adımları ona göre izliyoruz. Huninin ucunu cam ve karton rulo arasındaki boşluğa yerleştirin. Kaşık yardımıyla mavi kumu huni içine dökmeye başlayın, kumu huni yardımı ile yönlendirin.

Okyanusu temsil etmek için en az iki farklı mavi kum katmanına ihtiyacınız olacak . Temel kum katmanının sahile benzediğine dikkat edin.

7. Adım: Adaları Çizin

Okyanusun ortasında bir ada oluşturmak için sudan çıkan bir dağ çizmek istiyoruz. Bunu yapmak için, bu defa huniyi mavi kumun üstüne altın renkli kumu ilave etmek için kullanın .

Adanın öne çıkmasına yardımcı olmak için , kumu yönlendirmek için yine huniyi kullanarak altının üzerine ince bir siyah kum tabakası dökün .

Adım 8: Gökyüzü Katmanlarını Ekleyin

Gökyüzünü oluşturmak için siyah kumun üzerine birkaç kat farklı mavi kum ekleyin . Katmanlar ne kadar düzensiz olursa o kadar iyidir, dalgalı çizgiler daha dinamik görünür. Tillandsia bitkileri için yer bırakmayı unutmayın.

9. Adım: Karton Ruloyu Çıkarın

Kum katmanları hedeflenen yüksekliğe ulaştığında, karton ruloyu kutudan çıkarın. Ruloda bulunan düz kum fanusta kalacaktır.

Düz kumu ince renkli kum tabakası ile örtün.

Adım 10: Tillandsias’ı Nemlendirin

Tillandsia bitkileri , gelişmek için köklere ihtiyaç duymayan hava bitkileridir. Bunları mağazadan satın aldığınızda, bir süre susuz kalmış olabilirler, bu yüzden yaklaşık 20 dakika suya daldırıp bekletin.

Daha sonra fazla nemi emmesi için bir kağıt havlu üzerinde yaklaşık bir saat kurumaya bırakın.

Adım 11: Tillandsias’ı Fanusa Ekleyin

Bir veya iki tillandsias’ı kumun üstüne yerleştirin. Bitkileri sabit tutmak için kumu kullanın.

Tasarımınızı tamamlamak için denizyıldızı, kabuklar veya taşlar ekleyin.

Bu teraryumlar, kumun ve doğanın güzelliğini yakalayan işlevsel sanat eserleridir. Farklı mevsimler için farklı renklerle denemeler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir