Lava Lambası Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Lava Lambası Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Lava lambası Nedir Nasıl Yapılır?

Lava lambaları, boncuklu kapı perdeleri ve avokado renkli dolaplar gibi 60’larla eş anlamlıdır. Girişimci olan İngiliz muhasebeci Edward Craven-Walker, 1963’te, İngiltere, Hampshire’daki bir barda  ocakta ev yapımı yumurta zamanlayıcı balonunu izledikten sonra lava lambası fikrini ortaya attı. Günümüzde, özellikle retro ve vintage ev dekoruna olan ilgiyle, hala ilginç bir yeniliktir. Üniversite yurtlarında, yatak odalarında ve vintage meraklılarının evlerinde yerini alır.

Walker, bu projeyi bir lambaya dönüştürüp dönüştüremeyeceğini merak etti. Dönemin İngiliz kaşifi David George Smith ile güçlerini birleştirdi. İlk prototip, o zamanlar İngiltere’de popüler bir portakal şurubu olan Orange Squash’ın şeklini taklit etti.

 

Lava lambası kısa sürede psychedelic ve hippi kültürünün bir parçası haline geldi. Walker’ın kendisi de “Lambamı satın alırsanız uyuşturucu almanıza gerek kalmayacak” dedi. Walker, lambaları “Astro Lamps” olarak adlandırdı ve popülerliği “Doctor Who” ve “The Avengers” gibi hit şovlarda büyüdü .

“Lava Lite satışları, altmışlı yılların sonlarında, yavaş dönen renkli balmumu, psychedelia nın dalgalı estetiğiyle mükemmel bir şekilde örtüştü ve zirve yaptı.

Ancak tüm mega moda heveslerde olduğu gibi, kısa sürede gözden düştü. Trippy lamba, 1970 lerin ortalarında, haftada yaklaşık 200 satış yaparak geçmişte kaldı bu, yıllık yedi milyon satışından oldukça düşüktü. Ancak 80’lerin sonlarında ilginç bir canlanma yaşadı. Stil tasarımcıları ilham almak için altmışları yağmalamaya başladığında  geri geldi.

Lava Lambası Yapımı
Lava Lambası Yapımı

Lava Lambası Yapımı

Malzemeler:

  • Temiz plastik şişe
  • Su
  • Bitkisel Yağ,Mineral yağ veya Bebek Yağı
  • Kabaran tabletler (Alka Seltzer gibi)
  • Gıda boyası
Lava Lambası Yapımı
Lava Lambası Yapımı | fotoğraf kaynağı pinterest

Yapımı:

  • Şişenin yaklaşık ¼’ünü su ile doldurun.
  • Bitkisel yağı dolana kadar şişeye dökün. Ağzı veya hunisi olan bir ölçü kabı kullanabilirsiniz. Yağ ve suyun ayrışması için birkaç dakika bekleyin.
  • Gıda boyasından birkaç damla ekleyin. Rengin yağda batışını izleyin. Renk damlaları suyla hemen karıştı mı?
  • Kabaran tableti ikiye bölün ve bir kısmını şişeye bırakın. Hazır olun … işte kabarcıklı damlalar geliyor!
  • Hatta bir el feneri alabilir, ışıkları kapatabilir ve bir yarım tablet daha atabilirsiniz.

Gıda boyası yerine koyu pigmente (Fotolüminesan pigment) biraz parlaklık ekleyerek. Karanlıkta fener tutmaya ihtiyaç duymadan parlamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekliyle yine karanlıkta denenebilir.

Lava Lambaları
Lava Lambaları | fotoğraf kaynağı pinterest

Ultra basit lamba yapımı

Hala sarf malzemeleri için sıkışıp kaldıysanız ve bir lava lambası yapmanın gerçekten basit bir yoluna ihtiyacınız varsa. İşte kolay bir yol!

Bir kavanozun dibine 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Kavanoza yağı dökün. İkinci bir kaba sirke ve birkaç damla gıda boyası ekleyin, karıştırın. Şimdi, bir damlalık kullanarak, yağın üstüne birkaç damla renkli sirke ekleyin ve reaksiyonu izleyin!

Kabarcıklar yağın içinden suya doğru süzülürken, kabarcıklı reaksiyon tetiklenecektir!

Lava lambaları oluştururken iyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir