Seramik Masa Yapımı ile Eski Yan Sehpalarınızı Yenileyin

Seramik Masa Yapımı

Seramik Masa Yapımı

Eski bir yan sehpa ile ne yapacağınızı düşünüyorsanız, o zaman tam size göre bir çözüm bulabiliriz. Çok basit, biraz fayans, yapıştırıcı ve Akçalı Sprey boya kullanarak seramik masa yapımı için kolları sıvayın. Ülke kilitliyken, artık kendin yap projelerini veya iç mekan güncellemelerini halletmek için oldukça çok zamanımız var. Öyleyse neden bunu denemiyorsunuz?

Seramik masa nasıl yapılır?

Bu değişimle ilgili en keyifli şey, masanızı kendi seçtiğiniz seramik karo tasarımıyla kişiselleştirebilmenizdir. Tamamen benzersiz bir mozaik efekti oluşturmak için birbirinden farklı seramik karoları karıştırma, hatta birkaçını parçalama seçeneği var.

Seramik Masa Yapımı için İhtiyaç duyacağınız araç ve gereçler

 • zımpara kağıdı
 • Mezura
 • İnce dişli testere
 • Gönye kutusu
 • Kalem
 • Çiviler ve çekiç
 • Lateks eldiven
 • Sünger

Seramik Masa Yapımı için İhtiyaç duyacağınız malzemeler

 • Ahşap çıta (bordür için)
 • Tercih edilen bir yan sehpa
 • Seçtiğiniz renkte Akçalı Sprey boya
 • Mozaik çini çeşitleri (isteğe bağlı)
 • Fayans yapıştırıcısı
 • Hazır harç (fayans için)

Zımparalayın

Öncelikle, masanızı çiziklerden, sıyrıklardan, pürüzlü yüzeyden, kurtarmamız gerekiyor. Bu nedenle tamamen pürüzsüz bir etki oluşturmak için bir orbital zımpara veya orta kum zımpara kağıdı kullanın. Yüzeyin tamamen düzeldiğinden emin olun ve bacaklar gibi sıkça unutulan alanları ihmal etmeyin.

Seramik Masa Yapımı

Seramiklerin içine oturması için kenarlık yapımı

Fayansların masa üstünde ne kadar alan kaplamasını istiyorsanız, bu alanı işaretleyin ve ölçün. Alanı işaretlemek için bir kalem ve cetvel kullanın. Ardından, bir gönye kutusu ve bir ince dişli testere kullanarak ahşap çıtayı, belirlediğiniz alanı çerçevelemek için uygun boyutlarda kesin. Kenarların köşelerini 45 ° ‘lik mükemmel bir açıyla keserek düzgün bir biçimde birleşmesini sağlayın.

Tahta çıtadan hazırladığınız bordürü yani çerçeveyi, masanın üzerine yerleştirin ve ardından masaya sabitlemek için çivi ve çekiç kullanın.

Boya

Çerçeve yerine oturduğunda, boyamaya geçme zamanı gelmiş demektir. Akçalı Sprey boya kutusu üzerindeki talimatlara uyun. Sprey boya kullanımı kolay, kapatıcı ve çabuk kuruyan bir üründür. Tek bir yoğun kat değil birkaç kat uygulayın, boyayı her defasında süpürme hareketleri ile uygulayın.

Seramik Masa Yapımı

Seramik fayansların döşenmesi

İki seçeneğiniz var, ya tüm karoları bir bütün olarak kullanın ya da benzersiz bir mozaik sınır oluşturmak için bir kısmını kırıp kullanın.

Kırık mozaikler rustik bir görünüm verecektir, her bir karoyu bir çuvala yada poşete yerleştirip çekiçle kırarak mozaik elde edilebilir.

Yapıştırın

Masaya uyan bir tasarıma karar verdiğinizde, seramik fayanslarınızın arkasına az miktarda fayans yapıştırıcısı uygulayın ve biraz bastırın.

Harcı uygulayın

Yapıştırıcı kuru ise biraz harç uygulayın. Bunun için eldiven giyin (çünkü bazı keskin kenarlar olabilir), boşlukları doldurun ve fazla harcı sertleşmeden önce çıkarın.

Seramik Masa Yapımı

Fazla harcı süngerle temizleyin

Son olarak, seramik fayansların üzerini nemli bir süngerle alın, böylece fazlalıkları temizlemiş olacaksınız.

Masanızı bir gecede dışarıda bıraktığınızdan emin olun, böylece üzerine herhangi bir şey koymadan önce harç tamamen kurumuş olur. Ve işte karşınızda ‘ben yaptım’ demekten gurur duyabileceğiniz eşsiz bir yan sehpa.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir