Sigara Kokusu Nasıl Yok Edilir

Sigara Kokusu Nasıl Yok Edilir

Sigara Kokusu Nasıl Yok Edilir ?

Sigara kokusu nasıl yok edilir yazımızdaki bu denenmiş ve onaylanmış tekniklerle mobilyalar, kitaplar, giysiler ve daha fazlası üzerindeki sigara kokularını ortadan kaldırmak mümkün. Sigara dumanı, eşyalara ve hatta bir zamanlar çok sigara içen birine ait evin duvarlarına, zeminlerine ve tavanlarına inatla sinebilir. Sigara içildiğinde, sindiği her yere yapışan mikroskobik yağ ve katran parçaları içinde kapsüllenmiş duman molekülleri üretir. Bir pişirme kazasının dumanlı kanıtı, yanmış yemek atıldıktan sonra da mutfağa sinebilir.

Herhangi bir oda spreyi, hafif kötü duman vakalarını etkili bir şekilde çözebilir, ancak bu spreyler kokuyu emmek veya nötralize etmek yerine yalnızca maskelemektedir. (Not: Bu ürünlerdeki kimyasal bileşenler genellikle siz, kedileriniz ve köpekleriniz için güvenli olsa da, kuşlar için zararlıdır, yinede tüylü evcil hayvanlarınız varsa kullanmayın.)

Neyse ki, sigara kokusundan kurtulmak için tamamen doğal birkaç yöntem var.

Havalandırın

En bilindik yöntem havalandırmaktır. Evinizin içi dumanlı kokuyorsa, odadaki dumanlı havayı çekmesi için tüm pencereleri açın, pencerelerin önüne bir veya iki portatif vantilatör yerleştirin. Mümkünse bunu tam gün devam ettirin.

Sigara dumanı sinmiş mobilyalar, kitaplar ve kıyafetler birkaç saat boyunca güneşli bir yerde dışarıda bırakılabilir böylece, UV ışınları sigara kokusunu etkisiz hale getirebilir. Ancak yoğun güneş ışığının hassas veya boyalı kumaşlara zarar verebileceğini veya solmasına neden olabileceğini unutmayın; bu nedenle canlı renklerde ve parlak tonlarda olan eşyaları, daha gölgeli yerlerde havalandırın, yada güneşte daha az tutun.

Sigara Kokusu Nasıl Yok Edilir
Sigara Kokusu Nasıl Yok Edilir | fotoğraf kaynağı

Duman kokusunu karbonatla giderin

Sodyum bikarbonat çok etkili bir koku gidericidir çünkü kokuları sadece maskelemek yerine emer. Karbonat kullanmanın birkaç yolu:

  • Bir odadan veya arabadan sigara dumanını yok etmek için, birkaç küçük kaseyi karbonatla doldurun , bu kaseleri muhtelif yerlere yerleştirin. En az 24 saat bekletin.
  • Kilimlere veya halılara karbonat serpin, gece boyunca veya en az iki saat bekletin, sonra elektrik süpürgesi ile alın.
  • Kokulu kanepe, koltuk döşemesinde, aynı işlemi uygulayabilirsiniz.
  • Kitaplar, küçük dekor parçaları ve yıkanmayan giysiler için, büyük bir plastik çöp poşetine yarım fincan karbonat dökün, ve ardından poşeti kapatın. En az sekiz saat bekletin.

Sigara dumanı kokusu için sirke kullanın

Sigara dumanı kokusu için sirke kullanın

Beyaz sirke , duman gibi kötü kokuları sadece maskelemek için değil – nötralize etmek için kullanılan, zehirli olmayan bir başka alternatiftir. Düşük pH’ı, yüksek pH’lı duman moleküllerine “saldırır” ve onları değiştirir.

Endişelenmeyin, sirkenin hoş olmayan kokusu kuruduktan sonra doğal olarak dağılacaktır.

  • Bir oda veya araçtaki duman kokusunu azaltmak için birkaç küçük kaseyi beyaz sirke ile doldurun, bir gece bekletin.
  • İşlemi hızlandırmak için ocakta bir tencere sirkeyi , bir veya iki saat hafifçe kaynamaya bırakın. Buhar havada yayıldıkça sigara dumanı kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
  • Asitli sirke kötü kokulu molekülleri parçalamaya yardımcı olacağından, sigara dumanı sinmiş yıkanabilir giysiler, çamaşır deterjanı yerine yarım fincan beyaz sirke ile birlikte yıkanabilir.

Kömür, sigara dumanını yok etmek için kullanılır.

Kömür, sigara dumanını yok etmek için kullanılır.

Karbon molekülleri havadan sigara dumanı kokusunu temizlemek için faydalı olabilir. Daha iyi koku emme gücü için aktif kömür kullanılabilir. Çoğu ev tekstili satan yerlerde, genellikle küçük kumaş torbalarda veya minik süslü paketlerde satılan, koku giderici olarak etiketlenen bu ürünler bir dizi aktif kömür ürünü içerir.

Kokuları emmek için odanın, dolabın, gardrobun veya arabanın içine, birkaç aktif kömür torbası asın .

Sigara dumanı kokusu için buhar.

Buharlı temizlik özellikle duvarlarda, zeminlerde ve döşemelerde etkili olabilir çünkü ısı, duman moleküllerini çevreleyen sertleşmiş katran ve yağları eritir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir