Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır Az Maliyetle Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Bir odayı az maliyetle veya profesyoneller gibi nasıl ses geçirmez bir oda yapabileceğini bu makalemizde anlatıyoruz. Ses yalıtımı nasıl yapılır merak ediyorsan okumaya devam et. İster bir yalnızlık kalesine ihtiyacın olsun, ister kendi kayıt stüdyonu ya da müzik alanını oluşturmak istiyor ol, kullanmak istediğin alanın ses geçirmez olması çok önemli. Bunun için farklı yöntemler tercih edebilirsin.

Ses Yalıtımı için Pratik Kolay Uygulanabilecek Yöntemler

Akustik perde
Akustik perde

Duvarlar yalıtımlı ise akustik perde biraz daha iyi ses yalıtımı sağlayacaktır.

Kitaplıkları kullanın.
Kitaplıkları kullanın.

Kitaplıkları kullanarak duvarı daha kalın ve daha ses geçirmez yapabilirsiniz. Oldukça etkili bir ses bariyeri için bir duvarı kitaplık ve kitaplarla kapatın.

Sallanan nesneleri sabitleyin.
Sallanan nesneleri sabitleyin

Bazı komşular müziği son ses açtıklarında bir uğultu, tüm sesleri bastıran bir titreme sesi gelir. İşte bu yüzden hoparlör gibi aletleri sabitlemek gerekir. Hoparlör gibi eşyaların etrafındaki insanları rahatsız etmemesi için, bunları sabitlerken titreşim yalıtım pedleri kullanın.

Kapı süpürgeliği kullanın.
Kapı süpürgeliği kullanın.

Eğer boşluk süpürgelik ile kapatılamayacak kadar büyükse, önce kapının altına ek yapmalısınız.

Akustik sünger paneller kullanın.
Akustik sünger paneller kullanın.

5 cm derinliği olan 30x30cm paneller satın alabilirsiniz. Bunlar alçak ve yüksek frekanslı sesleri absorbe etmek için mükemmeldir. Bazı panellerin yüzeyleri kendinden yapışkanlıdır. Eğer yapışkan yüzeyi bulunmuyorsa, panelleri duvarlara ve tavana yapıştırmak için yapıştırıcı sprey kullanabilirsiniz. İstediğiniz yalıtım miktarına bağlı olarak yüzeyin tamamını veya bir kısmını kaplayabilirsiniz. Bu, odanın içindeki ‘gürültüyü’ keser ve özellikle müzik prova alanı ise, dışarı ses gitmesini engeller.

Profesyonel Ses Yalıtım Yöntemleri

Kalın malzemeler ile duvarları genişletmek.

Malzeme ne kadar kalın ve yoğun olursa, o kadar fazla ses absorbe edecektir. En az 1,6 santimlik alçıpan kullanın.Mevcut bir duvarı iyileştirmeye çalışıyorsan, basit bir duvar çerçevesi yaptırın ve onu mevcut ahşap dikmelere ankraj yaparak yüzeye tutturun. Bunu yeni kalın alçıpanla kaplayın.

İki duvar katmanını ayırın.

Ses yeni bir cisme çarptığında, enerjisinin bir kısmı emilir ve bir kısmı yansıtılır. Bu etkiyi artırmak için, duvarı iki parça alçıpan levhadan ve aralarında mümkün olduğunca fazla boşluk bırakarak oluşturun. Buna dekuplaj denir. Dekuplaj, duvarın rezonansı nedeniyle düşük frekansları engellemede duvarın performansını azaltır. Eğer boşluk 2,5 cm veya bunun altında ise, bu etkiyi azaltmak için ses yalıtım macunu kullanın.

Yalıtım macunu

Yalıtım macunu en iyi çok amaçlı ses yalıtım malzemelerinden biridir.

Fiberglas

Fiberglas ucuz ve oldukça etkilidir.

Köpük izolasyonu

Köpük zayıf bir ses geçirmezdir. En büyük avantajı ısı yalıtımı sağlamasıdır.

Derzleri akustik silikonla doldurun.

Malzemeler arasındaki küçük derzler ve boşluklar bile ses yalıtımını zayıflatabilir. En dar derzler için normal silikon kullanmayı düşün, çünkü akustik silikonu uygulamak daha zordur.

Ses geçirmez paneller monte edin.

Odan tamamlanmışsa ve ses yalıtımı yeterli değilse, akustik paneller de kullanabilirsin. Bunları duvar dikmelerine veya diğer sağlam yapılara tutturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir