Hazır Şablonlarla Sehpa Yenileme

Hazır Şablonlarla Sehpa Yenileme

Hazır Şablonlarla Sehpa Yenileme

Süper hızlı bir boya ve şablon makyajıyla eski bir yan sehpayı yepyeni bir mobilyaya dönüştürebilirsiniz. Ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız. Eski mobilyaları bir kenara atmak yerine, şablon kullanarak onlara yepyeni bir görünüm verebilirsiniz. Gösterişi mobilyalar ve hazır şablonlarla sehpa yenilme için yapı marketlerden kolayca temin edebileceğiniz bu hazır şablonlara ihtiyacınız olacak.

Bu makalemizde zemin ve desen rengi olarak iki ton kullanılan bir çalışma paylaştık, siz dilerseniz daha renkli bir çalışma yapabilirsiniz.

Hazır Şablonlarla Sehpa Yenileme için Gerekli Malzemeler
Hazır Şablonlarla Sehpa Yenileme için Gerekli Malzemeler
  • Akçalı Sprey Boya
  • Şablon desenini renklendirmek  için ahşap boyası
  • Hazır şablon (desen yada yazı hangisini tercih ederseniz)
  • Küçük boya rulosu
  • Eskitme için zımpara
  • Maskeleme bandı
  • Tercihe bağlı olarak mat veya parlak vernik
Akçalı Sprey Boya ile sehpayı zemin olarak kullanacağımız renge boyayalım.
Sehpayı zemin olarak kullanacağımız renge boyayalım

Akçalı Sprey Boya ile sehpayı zemin olarak kullanacağımız renge boyayalım. Kurumasını bekleyelim, iyice kurulduğundan emin olduğumuzda eskitme havası vermek için kenarlarını zımpara yapalım. (eskitme yapmadan da sehpanızı boyayıp sonra şablonla desen çalışabilirsiniz.) Zımparalama işlemi sonrası sehpa yüzeyini nemli bir bezle silerek tozlardan arındıralım.

Sehpa üzerine şablonu yerleştirelim
Sehpa üzerine şablonu yerleştirelim

Boyama ve kurutma işlemlerini tamamladığımız sehpa üzerine şablonu yerleştirelim. Şablonun sabit durması çalışırken kaymaması için maskeleme bandı kullanabilirsiniz.

minik rulo ile desenimizi boyayalım
Minik rulo ile desenimizi boyayalım

Şablon sehpa üzerine yerleştirildikten sonra, minik rulo ile desenimizi boyayalım. Deseni boyarken her bölümün yeterli boya aldığına emin olun. Şablonu biraz bekleyip dikkatlice sökelim, desenin bozulmasını istemeyiz.

şablonun boyalı kısmını hep yukarıda şekilde ve kurumasını bekleyerek çalışalım
Şablonun boyalı kısmını hep yukarıda ve kurumasını bekleyerek çalışalım

Deseni farklı mobilyalar üzerinde tekrarlamak istersek, şablonun boyalı kısmını hep yukarıda şekilde ve kurumasını bekleyerek çalışalım, yada her defasında tinerle silip kullanabilirsiniz.

Sehpanızın ikinci katında farklı bir desen çalışabilirsiniz
Sehpanızın ikinci katında farklı bir desen çalışabilirsiniz

Sehpa iki katlı olduğu için alt bölümde farklı bir desen şablonu kullanılmış. Sizde isterseniz aynı deseni tekrarlayın yada farklı desen çalışın.

Hazır şablonla sehpa yenileme işlemi

Hazır şablonla sehpa yenileme işlemini bu şekilde eskitme bir görüntüyle bitirebilirsiniz. Dilerseniz eskitme sevmiyorsanız son bir işlem olarak mobilyanızı mat yada parlak son kat cila ile bitirmenizde mümkün.

Aynı adımları takip ederek evde ki büfe, sandalye, yemek masası gibi birçok ahşap mobilyayı yenileyebilirsiniz. Her zaman açık havada kullanacağınız mobilyaları cilalamanızı öneriyoruz. Daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları için.

Son kat ahşap cila ve koruyucuları olarak önerdiğimiz ürünler

Permovernik Vernikli Ahşap Koruyucu ayrıca Permosel Selülozik Vernik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir