Sprey Boya ile Ebru Boyama Nasıl Yapılır?

Sprey Boya ile Ebru Boyama Nasıl Yapılır?

Sprey Boya ile Ebru Boyama

Sprey boya ile ebru boyama yaparak eşyalarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ebru boyama bunun için harika bir yöntem, üstelik hem ucuz, hemde çok kolay. Bu gün sizlerle paylaşacağımız teknikte ana malzememiz su. Ebru yoğunlaştırılmış sıvı üzerinde renklerin sınırsız değişimleriyle birbirlerini kucaklaması, bir nevi renklerin dans etmesidir. Ebru dinamik, değişken, kendini aşan sonsuz teknikleri deneme fırsatı veren bir kağıt boyama sanatıdır. Bizde bu sanatı biraz daha pratik bir şekilde sprey boya ile deneyeceğiz. Şimdi sıra eşyalarımızı eşsiz ve özel yapmaya geldi.

Geleneksel ebru, renkli pigmentleri yağlı su tavasına serpip fırçalayarak ve daha sonra bu deseni özel bir kağıda aktaran renkli desenler oluşturmanın geleneksel sanatıdır. Kağıt Ebru, pürüzsüz mermer veya diğer taş türlerine benzer desenler üretebilen sulu yüzey tasarımı yöntemidir. Desenler, düz su veya boyut olarak bilinen viskoz bir çözelti üzerinde süzülen rengin sonucudur ve daha sonra kağıt veya kumaş gibi emici bir yüzeye dikkatlice aktarılır.

Osmanlı döneminde Türk kaligrafileri ve sanatçıları yeni formlar ve mükemmel teknikler geliştirdiler.

Sprey Boya ile Ebru Boyama Malzemeleri

Ebru çalışmasını kahve fincanı üzerinde deniyoruz, aynı teknikle, vazo su bardağı, kalemlik, takı kutusu gibi istediğiniz her şeyi boyayabilirsiniz. Boyama işlemi için seçeceğiniz kabın boyama yapacağınız eşyanın sığacağı büyüklükte olmasına dikkat edin.

  • Akçalı sprey boya
  • Su
  • Cam veya plastik kap
  • Boyayı karıştırmak için ahşap bir çubuk
  • Eldiven

Sprey boya ile ebru nasıl yapılır?

Basit bir kahve fincanı nasıl şık bir eşyaya dönüşecek göreceğiz. Boyayı hazırlamakla işe başlıyoruz, plastik ya da cam kabımızı su ile dolduruyoruz.

Sprey Boya ile Ebru Boyama Nasıl Yapılır? - Kabi su ile doldurun
Plastik ya da cam kabımızı su ile dolduruyoruz.

Üç sprey boya rengi seçiyoruz. Kullanmak istediğimiz sprey boya renklerini sırayla, yaklaşık 20 cm mesafeden suyun yüzeyine püskürtelim. Biraz sağa, biraz sola ve biraz da ortaya.

Sprey Boya ile Ebru Boyama Nasıl Yapılır? - Sprey boyayı püskürtelim
Sprey boyayı aklaşık 20 cm mesafeden suyun yüzeyine püskürtelim

Sonra boyayı çubukla birbirine karıştıralım. Size önemli bir uyarı, püskürtme ve karıştırma işlemlerini çok seri yapmamız gerekiyor çünkü boya birkaç dakika içerisinde kuruyabilir. Boya kurursa kaplamak istediğimiz yüzeye yapışmaz, bu sebeple hızlı davranmamız önemli.

Sonra boyayı çubukla birbirine karıştıralım
Sonra boyayı çubukla birbirine karıştıralım

Kahve fincanını hazırladığımız karışıma batırıyoruz, bu arada her yerinin boya ile kapladığından emin olalım. Kahve fincanımızı artık kurumaya bırakabiliriz, 20 dk yeterli olacaktır kuruması için.

Kahve fincanını hazırladığımız karışıma batırıyoruz
Kahve fincanını hazırladığımız karışıma batırıyoruz

Kendi tasarımınız, eşsiz kahve fincanınız hazır. Sprey boya ile ebru boyama tekniği birçok eşyada denenebilir, aynı teknikle sınırsız çalışma yapabilirsiniz.

Ebru Fincanlar
Ebru Fincanlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir