Küresel Isınma Nedir Küresel Isınmanın Tehlikeli Nelerdir?

Küresel Isınma Nedir Küresel Isınmanın Tehlikeli Nelerdir?

Küresel ısınma nedir ?

Küresel ısınma, uzun süre boyunca hava dengelerini ve ekosistemlerini değiştiren Dünya’nın ortalama sıcaklıklarındaki genel bir artışla karakterize edilen bir iklim değişikliği olgusudur. Sera etkisinin artmasıyla birlikte atmosferimizdeki sera gazlarının çoğalması doğrudan bağlantılıdır.

Küresel Isınmanın Tehlikeleri Nelerdir ?

Küresel ısınmanın toplumlarımız, sağlığımız ve iklimimiz üzerinde zaten önemli ve zararlı etkileri var. Deniz seviyesinin yükselmesi hızlanıyor. Büyük orman yangınlarının sayısı artıyor. Tehlikeli ısı dalgaları daha yaygın hale geliyor. Aşırı fırtına olayları birçok alanda artmakta. Diğer taraftan çok daha ciddi kuraklıklar giderek yaklaşıyor.

Küresel Isınmanın Etkileri

Küresel Isınma Nedir Küresel Isınmanın Tehlikeli Nelerdir?
Küresel Isınma Nedir Küresel Isınmanın Tehlikeli Nelerdir?

Küresel ısınmanın çok önemli ve maliyetli etkileri var, ve bu etkiler gezegenin sıcaklığı yükselmeye devam ettikçe giderek artacak.

  • Deniz seviyesindeki yükselişin hızlanması
    • Küresel ısınma, deniz seviyesinin yükselme oranını hızlandırmakta ve özellikle ABD’nin Doğu kıyısı ve Meksika Körfezi’ndeki kıyı kesimlerinde sel risklerini önemli ölçüde arttırmaktadır.
  • Daha uzun ve daha zararlı orman yangınları
    • Orman yangınları artıyor ve sıcaklıklar arttıkça Batı ABD’de orman yangını sezonu uzuyor.
  • Daha sık ve yoğun ısı dalgaları
    • Tehlikeli sıcak hava koşulları, 60 yıl önce olduğundan daha sık meydana geliyor.

Küresel Isınmanın Sağlığa Etkileri

İklim değişikliğinin, artan hava kirliliği sebebiyle daha uzun ve yoğun bir alerji mevsimi dahil olmak üzere sağlığımız için önemli etkileri vardır.

Daha Çok Yağış, Taşkınlar ve Seller

Sıcaklık arttıkça, sağanak yağışların şiddeti artar, daha fazla yağmur yağar ve taşma ve sel olayları riskide bu bağlamda artar.

Küresel Isınmaya Karşı Çözümler

Emisyonları azaltmak

Atmosfere verdiğimiz ısı tutucu emisyonları önemli ölçüde azaltmalıyız. Bireyler olarak, kişisel karbon emisyonlarımızı azaltmak için harekete geçerek yardımcı olabiliriz. Ancak küresel ısınma tehdidini tam olarak ele almak için seçilmiş tüm dünya liderlerininde harekete geçmesi gerekiyor.

Ormansızlaşmayı durdurmak

Tropikal ormansızlaşma, dünyadaki ısı tutucu emisyonların yaklaşık yüzde 10’unu oluşturur. Tropikal ormansızlaşmanın azaltılması, küresel ısınma emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir, ve en önemlisi küresel ısınmaya uzun vadede kapsamlı bir çözüm için bütünleyici bir rol oynar.

Deniz ısısının artması, daha sık ve şiddetli ısı dalgaları ve artan orman yangını riskleri dahil olmak üzere, küresel ısınmanın bazı sonuçları artık kaçınılmaz. Küresel ısınma emisyonlarını azaltmaya çalışsak bile, bu tehlikeli yeni realiteye de hazırlanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir