En iyi sonuçları elde etmek için sprey boya nasıl kullanılır?

Sprey boya nasıl kullanılır En iyi sonuçları elde etmek için teknikler

En iyi sonuçları elde etmek için sprey boya nasıl kullanılır?

En iyi sonuçları elde etmek için sprey boya ile ilgili ipuçlarını sizler için derledik. Pürüzsüz, başarılı bir sprey boya deneyimi için bu basit adımları izleyin. Projenizin büyüklüğüne ve yüzeyine bağlı olarak bunları uyarlayın. Hemen her şeye yeni bir görünüm vermek için, bu teknikleri uygulayın. En iyi sonuçları elde etmek için sprey boya olarak Akçalı sprey boya kullanın.

Sprey Boya Nasıl Kullanılır Temel Bilgiler

Sprey boya nasıl kullanılır detaylarıyla öğrenelim.

 • Konumunuzu seçin. İyi havalandırılan bir yer sizi boya dumanından koruyacaktır. Açık havada en iyisidir, ancak açık bir garajda olabilir. Aksi takdirde, mümkün olduğunca çok sayıda pencere açın.Püskürtme ve kurutma sırasında bir fan kullanın.
 • Boyama alanının dışına çıkmadan boyamak önemli. Küçük projeleri derin bir karton kutuya yerleştirin veya daha büyük parçalarla çalışırken eski büyük bir örtü ile eşyalarınızı koruyun.
 • Yüzeyi hazırlama. En iyi sonucu almak için, sprey boya uygulamasından önce çoğu malzemenin boyanacak yüzeyinin temizlenmesi, zımparalanması ve kurutulması gerekir. Astar uygulamak daha pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi sağlar, aynı zamanda boyanacak yüzeye boyanın daha iyi tutunmasını ve yapışmasını sağlar.
 • Astar kullanmanız daha gerçekçi bir renk elde etmenizi ve boyanızın daha uzun ömürlü daha dayanıklı olmasını sağlar.
  Tüm talimatları okuyun. Boyamaya başlamadan önce kutunun uygun püskürtme mesafesini ve kuruma sürelerini öğrenin. Talimatlara uyun.
 • Sprey boyalarınızı test edin. Boya yapacağınız yüzeyle aynı kullanılmayacak bir yüzey üzerinde deneme yapın. Sabit bir püskürtme aletini sprey boyanızın püskürtme mekanizmasına takarak, daha düzgün ve eşit püskürtme yapabilirsiniz, bu aletler işinizi kolaylaştırabilir.
 • Birden fazla ince kat uygulayın. Sprey boya kutunuzu boyayacağınız yüzeyin her yerine eşit bir şekilde, her defasında tek kat uygulayarak geçirin. Bu size daha tutarlı bir renk ve sonuç verecektir. Boyanın kuruması için her kattan sonra 20-25 dk kuruma süresi verin.
 • Projenin kurumasını bekleyin. Farklı markalarda katların ve kuruma sürelerinin değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Son katların kuruma süresi önemlidir. Projeyi çalışma alanından taşımadan önce önerilen zaman kadar bekleyin.
 • Püskürtme vanasını temizleyin. Kutuyu baş aşağı tutarak ve yalnızca berrak bir gaz çıkıncaya kadar püskürterek tıkanmayı önleyin. Bir uç tıkanırsa, püskürtme başlığındaki boya çıkışını ılık su veya vernik tineriyle silin. Asla bir pim veya kabloyu deliğe sokmayın.

Sprey Boya için Yüzey Hazırlığı

Sprey boya yüzeyi hazırlama

Seramik

Zımpara kağıdı ile sırlanmış bir yüzeyi temizleyene kadar zımparalamaya devam edin.

Kumaş ve vinil

Sprey boya öncesi hazır giyim sınıfı kumaşlarla çalışırken;
Döşeme ve dış mekan kumaşlarına boya yapışmasını önleyebilecek koruyucu maddelerle ekstra bir kaplama yapımadığından emin olun

Bardaklar cam yüzeyler

Şablonlar ve buzlu cam boyası ile özel tasarımlı görünümler oluşturun veya pearlize, yarı saydam spreylerle gizlilik katın.

Metal

Paslanmış bir cihazı veya ızgarayı yeniden boyamak istiyorsanız, manyetik veya ısıya dayanıklı özelliklere sahip özel bir sprey boya arayın . Mevcut pas ve yağı çıkarın ve başlamadan önce parlak yüzeyleri hafifçe zımparalayın.

Plastik

Yeni plastikleri boya inceltici ve daha eski plastikleri bir amonyak bazlı temizleyici ile temizleyin. Sprey boya astarı uygulayın kurutun daha sonra boyama işlemine geçin.

Hasır

Hafifçe zımparalayın, silerek temizleyin ve sonra bir iç / dış mekan spreyi sıkmadan önce ahşap hasırları astarlayın. Püskürtmeden önce yüzey kuru olmalı ve mat görünmelidir.

Doğru sprey boya kullanımı için temel adımlar:

Boya kabını sallayın

Boya kabını sallayın

Boyamadan önce boya kabını yukarıdan aşağıya doğru bir dakika boyunca iyice çalkalamalıyız. İçeri giren bazı topların tipik sesini duyacağız. Bu toplar çelikten yapılmıştır, küçük boyutludur ve zamanla çöken pigmenti karıştırmak için kullanılır.

Uygulama mesafesi

Sprey boya uygulama mesafesi
Sprey boya uygulama mesafesi

İdeal olan, yaklaşık 25 cm’dir ve spreyin boyanacak yüzeye hafifçe eğimli tutulması sağlanır. Sprey düğmesine basmalı ve sprey kutusunun konumunu kaybetmemeliyiz. Boyanın soldan sağa ve üstten alta uygulanması daha iyidir. Bu şekilde, boyanacak yüzey tamamen homojen olacaktır.

Temizlik

Sprey boya yeniden kullanıma hazırlama
Sprey boya yeniden kullanıma hazırlama

Spreyi iki adımda temizlememiz gerekir:

 • Birkaç saniye boyunca püskürtme düğmesine baş aşağı basın.
 • Dışarı temiz gaz çıkana kadar püskürtmeye devam edin.
 • Bu şekilde, sprey kabında kalan boyayı daha sonra tekrar kullanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir