Sprey Boya ile Jant Nasıl Boyanır? 10 Adımda Jant Boyama

Sprey Boya ile Jant Nasıl Boyanır | Sprey Boya Jant Boyama Teknikleri

Her gün kullandığınız aracınıza yeni bir görünüm kazandırmak için en ucuz yollarından biri, jant boyasıdır. Aracınıza yakışacak özel bir renk sprey boya jant boyama ile farklı ve göz alıcı görünüm kazandırmak mümkün. Detaylara dikkat ederseniz ve biraz da merakınız varsa, sprey boya ile jant nasıl boyanır kolayca öğrenebilirsiniz.

Sprey Boya ile Jant Nasıl Boyanır? Sprey Boya Jant Boyama Teknikleri

Sprey boya jant boyama için aşağıda sayacağımız malzemelerin birçoğunun elinizde olduğunu tahmin ediyorum. İşte sprey boya ile jant nasıl boyanır, sprey boya jant boyama teknikleri nelerdir başlıyoruz.

Sprey Boya ile Jant Nasıl Boyanır | Sprey Boya Jant Boyama Teknikleri
Sprey Boya ile Jant Nasıl Boyanır | Sprey Boya Jant Boyama Teknikleri

1. Adım Gerekli malzemeleri bir araya getirin

Jant boyamak için ihtiyaç olan malzameler şunlardır.

2. Adım : Boyanacak alana karar verme

Jantlarınızı rüzgardan korunan iyi havalandırılan bir yerde boyamalısınız. Alan mümkün olduğunca tozsuz olmalıdır. Esintisiz bir gün ise, toz ve polenin düşük olması koşuluyla, tekerleklerinizi çimlerin veya garaj önünde boyayabilirsiniz. Jantlarınızı kapalı bir alanda boyamaya karar verdiğinizde, mekanda hava sirkülasyonunu sağlayarak aşırı spreyden olumsuz etkilenmemesine önem gösterin. Havadar bir günde, açık kapılı bir garajda veya atölyede boyamak daha iyi olacaktır.

3. Adım : Jantlarınızı araçınızdan çıkarın

Muhtemelen aracınızın kaportasından sprey boyayı nasıl çıkaracağınızı öğrenmek istemezsiniz, öyleyse işe 4 tekerleği araçtan sökerek başlamak en iyi yoldur.

4. Adım : Jant temizliği

Jant temizleyici, sabun veya yağ giderici sprey ile ile işe başlayın. Jantın tüm yüzeylerine püskürtün. Jant arasındaki bütün girintilere dikkat ettiğinizden emin olun. Jant üzerindeki tüm gres, kir ve kalıntıları temizlemek için fırça kullanın. En son su ile iyice durulayın. Kurulamak ve kalan kalıntıları temizlemek için için bir bez yardımıyla silerek kullanın.

5. Adım : Boya kalıntıları ve pasları temizleme

Temizlediğiniz yüzey prüzsüz olursa, boyadıktan sonra da prüzsüz bir yüzey elde edersiniz. Bu nedenler jantları temizleme konusunda ciddi olmalısınız.

Tel fırça ile temizleme

Bu işlem için tel fırça, matkap ucu fırça veya taşlama makinesine tutturulmuş bir fırça ile gresi, pasları, boya kalıntılarını ve kalan prüzleri temizleyerek prüzsüz bir yüzey oluşturun.

Zımparalama

Önce 300 kum zımpara kağıdı ve daha sonra 500 kum zımpara kağıdı ile jantları zımparalayın.

Çelik yünü (bulaşık teli)

Zımparaladıktan sonra, pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar tüm jantı çelik yünü ile ovun.

Artık yıkama ve kurulama adımına geçiyoruz. Tüm jantı yıkayın ve kurutun. Daha sonra alkol veya tiner ile silin. Jantı dikkatlice inceleyin ve dokunun yüzeyi pürüzsüz hissettirmelidir. Herhangi bir prüz hissetiğinizde tel ile fırçalayarak yeniden zımparalamalısınız. Ayrıca tüm yüzey pürüzsüz olana kadar çelik yünü ile ovulmalıdır.

6. Adım : Boyanmayacak alanları koruma altına alma

Boyama geçmeden önce, lastik ve valf gövdesini boyadan korumanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu maskeleme bandı ve plastik örtü veya gazete kağıdı kullanarak kapatmak olacaktır.

Lastiklerinizi boyadan korumanın en iyi yolu maskaleme bandı ve plastik örtü kullanmaktır. İlk olarak, lastiğin kenarını maskeleme bandıyla bantlayın. Bandı jantın altına, tekerleğin ve lastiğin arasına alın. Sonraki adımda kastik üzerine plastik örtüyü tutturmak için maskeleme bandını bir kat daha kullanın. Ayrıca maskelem bandı ile sibopu ve kapağını örtün.

Son olarak, tekerleği bir muşamba üzerine yerleştirin, bu boya esnasında tekerleğin altına ve etrafına gelen bölgeyi koruyacak.

7. Adım : Astar boyama

Astarın ilk katını uygulama zamanı geldi. Astar, boyanın yapışması için yüzeyi en iyi şekilde hazırlar. Kendinden aşındırmalı astarı 2 veya 3 kat uygulamak iyi olacaktır. Kendinden aşındırmalı astar, boya için pürüzsüz bir yüzey sağlar ve aynı zamanda pası önler. Önce hafif bir kat astar uygulayın ve bir sonraki katı uygulamadan önce iyice kurumasını bekleyin.

8. Adım : Sprey Boya Jant Boyama

Boyayı kutusu üzerindeki talimatlara uyarak iyice çalkalandıktan sonra, 25-30 santimetre mesafeden ince katlar halinde püskürterek uygulayın. Sprey boya kutusunu janta çok yakın tutmayın. 2-3 çapraz kat uygulayın ve katlar arasında 20 dakika kadar iyice kurumasını bekleyin.

9. Adım : Son Kat Vernik Uygulama

Son kat olarak 1 veya 2 kat şeffaf vernik uygulayın. Boya ve astarda olduğu gibi, her kat ince uygulanmalı ve bir sonraki katın uygulanmasına geçmeden önce kurumaya bırakılmalıdır.

10. Adım : Kurumaya bırakma ve montaj

Mümkünse, jantları kimyasal sertleşme için 24 saat kurumaya bırakın. Bant ve diğer boyadan koruma için yapıştırdığınız şeyleri çıkarın. Tekerlekleri yerlerine takın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir