Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır Dezenfekte Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır Dezenfekte Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır Dezenfekte Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tüm temizlik işleri aynı sonucu vermez. Bazı yöntemler birbirinin yerine geçebilir gibi görünse de öye değil. Aslında evinizi temizlemek, sterilize etmek ve dezenfekte etmek arasında bazı önemli farklar vardır. Ev dezenfeksiyonu nasıl yapılır ve Evinizi dezenfekte etmeden önce bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

Temizlik, tezgah gibi yüzeyleri düzenli ve lekesiz görünecek şekilde düzenlemek ve silmek anlamına geliyor . Çok amaçlı temizleyiciler, yüzeylerdeki görünür lekeleri, ve kalıntıları kaldırmak ve çıkarmak için üretildi.  Temizlik ürünleri mikropları potansiyel olarak yüzeylerden (kir ve diğer organik maddelerle birlikte) çıkarabilir ve onları yıkayabilir, ancak temizlemenin amacı görünüm ve his ile ilgilidir.

Temizleyiciler yüzeylerinizin güzel ve parlak görünmesine yardımcı olurken, evde dezenfektan veya dezenfekte olduğuna emin olmak  istediğiniz bazı yerler, vardır. Mutfak tezgahlarınız, musluk kolları ve kapı kolları gibi.  Tek başına temizlemek bakteri, virüs veya mantar gibi mikropları öldürmez.

2020’de Dezenfeksiyon Hakkında Öğrendiğimiz Her Şey

Dezenfekte Etme

Sterilize etmek ve dezenfekte etmek arasındaki fark, anlamsallığa bağlıdır. Hem sanitasyon hem de dezenfekte etme, mikropları öldürerek yüzeyde bulunan kontaminasyon miktarını azaltmayı amaçlar. Ancak dezenfekte etmek , tanım gereği , sterilize etmekten daha fazla mikrop öldürür. EPA gibi ürün üreticileri ve ajansları , bir yüzeydeki mikrop miktarını yüzde 99,9 veya daha fazla azaltan bir çözüme veya cihaza atıfta bulunmak için “sterilize etme” kelimesini kullanır  bu, halk sağlığı standartlarına göre güvenli kabul edilen bir düzeydir. Bir yüzeydeki, neredeyse her şeyi öldürmek  için tasarlanmış kimyasal ürünler için “dezenfekte etme” kelimesini kullanıyorlar .

Ne Zaman Temizlenmeli

Gıdayla temas eden yüzeyler için sterilizasyon gereklidir. Mikropları ve mantarları azaltan patojenlerle oluşturulan dezenfektan spreyler, yüzeylerinizi tekrar dokunmak için güvenli hale getirir.

Temizlik, bulaşık makinesi veya çamaşır makinesi gibi bir cihazla “sterilize etme” döngüsünde yapılabilir. Bakterileri öldürmek için kontamine yüzeyleri aşırı ısı ile (en az 170 derece) temas ettiren bir buharlı temizleyici ile kimyasallar olmadan da yapılabilir. Buharlı temizlik, özellikle sert yüzeyler için tasarlanmış kimyasal ürünlerle etkili bir şekilde dezenfekte edilemeyen gözenekli yüzeylerden (kumaş, halı ve döşeme gibi) mikropları çıkarmak için oldukça kullanışlıdır. Kullandığınız çamaşır makinesinde sterilizasyon döngüsü yoksa, sıvı çamaşır dezenfektanı gibi bir ürün , giysilerinizdeki mikropları temizlemeye ve öldürmeye yardımcı olmak için normal deterjanla birlikte kullanılabilir.

Ne Zaman Dezenfekte Etmeli

Özellikle evin bir üyesi hastalandığında, kapı kolları, ışık düğmeleri ve banyo muslukları gibi yüksek temas alanlarını temizlemek için bir dezenfektan almayı düşünebilirsiniz. Etkili olabilmesi için, dezenfekte edici solüsyonların belirli bir süre yüzeyle temas halinde kalması gerekir. işlem görmüş yüzeyin dört dakika gözle görülür şekilde ıslak kalması dezenfekte olması  için yeterli.

Yine de dezenfekte etmeden önce temizleme adımını atlamamalısınız. Kir ve organik malzeme bazı dezenfektanları daha az etkili hale getirebilir, bu nedenle çoğu durumda dezenfekte etmeden önce temizlik yapılması gerekir.

Evinizin Etrafını Dezenfekte Etmeden Önce Bilmeniz Gereken Bir Şey

EPA, dezenfektanların aşırı kullanımının giderek büyüyen bir halk sağlığı sorunu olduğu ve bunları yalnızca ve  kesinlikle ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanız gerektiği konusunda uyarıyor. EPA bilgi sayfasına göre “Çalışmalar, bazı dezenfektan ürünlerin kullanımının, belirli dezenfektanlara dirençli veya süperbuglara dönüşen mikroplar ortaya çıkardığını buldu” . Bu dirençli mikropların antibiyotiklerle öldürülmesi de daha zor.

Çamaşır Suyu Dezenfektan mı?

Ev tipi çamaşır suyu, ne kadar seyreltildiğine bağlı olarak dezenfektan ve dezenfekte etmek için   kullanılabilir. Ancak ağartıcı konsantrasyonları tutarsız olabileceğinden ve evde seyreltme çoğu zaman yanlış olabileceğinden, bir yüzeyi dezenfekte ettiğinizden kesinlikle emin olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir