Para Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Para Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Para Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Şimdiye kadar alışılmadık örgülü bir gövdeye sahip küçük bir saksı ağacı fark ettiyseniz, bir para ağacıyla karşılaştınız demektir. Para ağacı nasıl yetiştirilir yazımızda gövde örgüsü ve yaprakları, iyi şans ve finansal başarıyı sembolize eder ve birçok insan için iyi şans ve para getirdiğine inanılan Bonsai bitkisinden bahsedeceğiz. Ancak bu tür düşünceler sizin için anlamlı olmasa bile, bu bitkinin eğlenceli ve sıradışı gövdesi, canlı yeşil yaprakları ve nispeten diğer bitkilere göre az bakım gerektirmesi, sulama ihtiyaçlarının az olması sebebiyle tadını çıkarabilirsiniz.

Kolay Büyüyen Para Ağacı Çok Şanslı Olarak Kabul Ediliyor

Para Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Para Ağacı Bitkisi Hakkında

Eğer bir para ağacını (veya Pachira Aquatica), Orta ve Güney Amerika bataklık bölgesinde kendi doğal yaşam ortamında görseydiniz, muhtemelen onu tanımanız mümkün olmazdı. Para Ağaçları 18 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir (iç mekanda maksimum 1 ila 2 metre arasında) ve bu her yerde bulunan örgülü gövde, elbette doğal bir özellik değil. Bir fidanlıkta büyütüldüğünde, esnek genç, yeşil gövdeler, sertleşmeden ve odunsu hale gelmeden önce kültivatörler tarafından yavaşça örülür.

Nerede Büyümeli

Nerede Büyümeli

Para ağaçları parlak, dolaylı ışığı ve orta ila yüksek nemi tercih eder. Doğrudan güneş ışığı, yaprakların kavrulmasına neden olabilir, ancak bitkiler düşük ışıkta nispeten daha iyi yaşayabilirler. Ancak çok fazla ısıya maruz kalmak yaprak kaybına neden olabilir. Isıtıcı havalandırma deliklerinden ve sıcak, kuru havadan da kaçınılmalıdır.

Para ağacınızı aydınlık, buharlı bir banyoda tutamıyorsanız, sığ bir tepsiyi küçük kayalarla doldurup, kayaları kısmen örtmek için su ekleyip ve bitkiyi üstüne koyarak nemi arttıran bir çakıl taşı tepsisi yapabilirsiniz.

Para Ağacına Nasıl Bakılır

Para Ağacına Nasıl Bakılır

Kök çürümesini önlemek için bir para ağacının kumlu, turba yosunu bazlı bir toprağa ve iyi drenajı olan bir saksıya ihtiyacı vardır. Genel olarak nemi sevse de, sulama aralarında toprağın kurumasına izin vermelisiniz. Çoğu ortamda iyi bir sulama programı için , toprağın üst kısmını kontrol edip 4-6 cm kadar kuru olduğunda sulama yapmak olabilir. Saksının drenaj deliklerinden su akıncaya kadar iyice sulayın ve köklerin suya oturmaması için fazla suyu tepsiden, yada saksı tabağından dökün.

Büyüme mevsimi boyunca, yarım güçte sıvı bitki yemi ile ayda bir gübreleyin, ancak kışın gübreleme adımını atlayın.

Para Ağacı Nasıl çoğaltılır

Nasıl çoğaltılır

Temiz budama makası ile bir sapın ucunu en az iki yaprak düğümüyle kesin. Kesilen ucu hormon kök tozuna batırın ve standart bir saksı karışımına yerleştirin. Yaklaşık 4 hafta içinde kökleri kesene kadar düzenli sisleme, yada spreyleme ile toprağı nemli tutun.

Yaygın Sorunlar

Aşırı sulama ve çok fazla güneş ışığı, para bitkileriyle ilgili problem yaşamanın en yaygın nedenleridir, ancak aynı zamanda ölçek böceklerinden, et böceklerinden ve yaprak bitlerinden de muzdarip olabilirler. Böcekler, sistemik bir böcek kontrolü veya bahçecilik yağı ve spreyi ile tedavi edilebilir.

Para Ağacı Bonsai

Bu ağaç genellikle birbirine örülmüş veya bükülmüş beş ağaçlık bir grup olarak gelir. Şekli korumak veya gövdeleri örgüye kendiniz yönlendirmek için, gövdelerin üst kısımlarına sağlam bir ip sarın ve büyüdükçe bunları birbirine sıkıca bağlayın. Küçük ve istediğiniz şekilde tutmak için diğer budama tekniklerini araştırıp uygulayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir