Pencere Çerçevesi Nasıl Boyanır? Ahşap Pencere Boyama Nasıl Yapılır

Pencere Çerçevesi Nasıl Boyanır? Ahşap Pencere Boyama Nasıl Yapılır

Pencere Çerçevesi Nasıl Boyanır? 

Yeni bir pencere çerçevesi rengine mi ihtiyacınız var? Onları değiştirmeniz gerekmez, sadece sprey boya ile onlara yeni bir görünüm verebilirsiniz. Sprey boyalar çok yönlüdür bu yüzden neredeyse sınırsız kullanım alanı vardır. Makalemizde pencere çerçevesi nasıl boyanır konusunda sprey boya ile ahşap çerçeve boyama örneklerini bulacaksınız.

Bazen evimizdeki sıradan eşyalara sprey boya uygulayarak etkileyici ve yeni bir atmosfer oluşturabilirsiniz.Ekonomik hızlı, ve pratik bir değişim için mükemmel seçim.Ve en önemlisi eğlenceli bir hobi olarak hem evinizi yenileyin hem güzel ve keyifli zaman geçirin. Şimdi size ahşap pencere boyama yapmak için sprey boya ile ahşap çerçeve boyama nasıl yapılır gerekli malzemeler ve uygulama adımlarını anlatacağız.

Ahşap Pencere Boyama Nasıl Yapılır Sprey boya ile ahşap çerçeve boyama

Pencere çerçevesini yenilemek için gerekli malzemeler

Bu küçük listeden yeni ve muhteşem görünümlü pencereler ortaya çıkaracağız hazır mısınız? Başlayalım o zaman.

 • Akçalı sprey boya
 • Vernik
 • Maskeleme bandı
 • Koruyucu örtü ( hazır hışır örtü veya eski gazete çarşaflar vb.)

Adım adım pencere çerçevesini boyamaya başlıyoruz

Pencere çerçevelerini boyamaya hazırlama
 • Yüzeyin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Güzelce temizleyin toz ve kir kalmasın. Çerçeveyi zımpara kağıdı ile zımparalayın. Boyanın yapışmasını engellediği için silikon veya balmumu içeren temizlik ürünleri kullanmayın. Sıcak temiz su ile temizleyebilirsiniz, temizlik sonrası kurumasını bekleyin.
 • Maskeleme bandı kullanarak boyama alanını güzelce maskeleyin. Tüm camların kaplandığından ve püskürtme işlemi esnasında boyanmaması gereken duvar ve diğer eşyaların korunduğundan emin olun.
 • Pencere çerçeveniz alüminyum ise, astar uygulamanız gerekir. Boyanın yapışmasına yardımcı olmak için çerçevenize mutlaka astar uygulayın. Astar kuruduktan sonra (yaklaşık bir saat ya da kullanacağınız ürünün kutusu üzerine belirtilen süreye dikkat edin ) sprey boya uygulamasına geçebilirsiniz.
Pencere çerçevesi boyamaya başlama
 • İlk püskürtme maskelenmiş alana yapılmalıdır, böylece püskürtme boyasının mesafesini ve ateşleme basıncını kontrol edebilirsiniz. Püskürtme yaparken 20-25cm uzaklıktan ince düz katlar halinde uygulamaya çalışın. İki kat normalde iyi örter. Katlar arasında 20 dakika kurumasını bekleyin.
 • Püskürtmeyi bitirdikten sonra, nozuldaki tüm boyayı temizlemek için kutuyu baş aşağı çevirmeyi unutmayın. Sadece nozuldan çıkan gaz gelene kadar döndürün ve püskürtün.
 • Sprey boyanızın iyice kurumasını bekleyin ve son olarak vernik uygulayın. Sprey vernik uygulaması yaklaşık 20–25cm mesafeden çapraz katlar halinde tüm yüzeye eşit bir biçimde uygulayın. Yüzeyin durumuna göre ikinci ve üçüncü katları uygulayabilirsiniz. Katlar arasında 45-60dakika kadar kurumasını bekleyin.
 • Sonra tüm maskeleme bandını ve kağıdı çıkarın. Tebrikler yepyeni pencereleriniz oldu.

Akçalı sprey boya Hızlı kuruyan, mükemmel bir koruyucu tabaka oluşturan, dayanıklı, uzun ömürlü, genel kullanım amaçlı, son kat boyadır. İçeride ve dışarıda kullanılan her türlü ahşap, metal, beton sıva gibi tüm yüzeylere uygulanabilir. Mobilya ve eşya gençleştirme, beyaz eşya, genel onarım, imitasyonlar, hobi, dekorasyon, bisiklet, motorsiklet, otomotiv ve makine parçaları gibi çok geniş bir kullanım alanı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir