Sprey Boya ile Şablon Boyama Teknikleri

Sprey Boya ile Şablon Boyama Teknikleri

Sprey Boya ve Şablon ile Karmaşık Desenler oluşturma

Güvenli bir şekilde stensil boyama için genellikle boya fırçası kullanılır, fakat sprey boya ile stensil boyama projenin hızlıca ilerlemesini sağlar. Fırça yerine sprey boya kullanmanın zorluğu, boyanın şablon çizgileri içine geçmesine yani kanamasına neden olabilir; şablon ile zemin arasındaki hafif bir boşluk bile, şablonun altına boyanın geçmesine ve tasarımınızın karmaşasına neden olabilir.

Sprey Boya ile Stensil Boyama – Şablonu Sabitleme

Hem sprey kutusunu hem de şablonu tutmak biraz beceri istesede, karmaşık desenlerle çalışırken işinizi kolaylaştırmak için stencil yapıştırısı yani çıkarılabilir sprey yapıştırıcısı ile sabitleme gibi çözümlerde mevcuttur.

Sablon Boşluklarına dikkat edin

Şablonu bastırarak boyama şekli projenin büyüklüğüne ve harcamak istediğiniz zamana bağlıdır. Bir şifoniyer üstü veya yanı gibi büyük bir düz yüzey için boyacı bandı ile şablon kenarlarını sabitlemek, çalışırken kaymayı önler. Parmaklarınız ile şablonu çalışırken zemine bastırabilirsiniz, fakat ellerinizin boya olmaması için lastik eldivenler kullanmanız gerekir. Her durumda başarının anahtarı şablon ve zemin arasında boşluk olmadığından emin olmaktır.

Sprey Boya ile Stensil Boyama

Spreyin şablona mesafesi ve açısı ile nozula uygulanan basınç miktarı, spreyin mukavemetini ve hacmini etkileyebilir. Stencil için, spreyi şablondan 5 ila 10 santim uzakta tutun, orta basınç uygulayın ve spreyi doğrudan parçaya yönlendirilirken yavaşça hareket ettirin. En iyi sonucu almak için, boya uyguladığınız zemine hem sprey kutusunu hem de şablonu dikey olarak konumlandırın; bu, sabit bir boya akışı sağlar. Karmaşık ayrıntılı desenler için kutuyu daha yakın tutun veya daha seyrek bir desen için spreyi daha uzakta tutun. Kuruması için sprey boya kutusu üzerindeki talimatları uygulayın.

Sprey Boya ile Stensil Gölgelendirme

Gölgeler, düz bir siluet tarzı nesneyi sanatsal bir oluşuma dönüştürerek, şablonlanmış bir görüntü hissi oluşturur. Siluet tarzı bir şablon tasarımı söz konusu olduğunda, gölgelendirmek istediğiniz yere bağlı olarak şablonu hafifçe sola veya sağa ve biraz aşağıya doğru yeniden konumlandırın. Gölgelendirmeyi oluşturmak için, orijinal tasarımın bir parçası da dahil olmak üzere, siyah veya kömür grisi gibi daha koyu bir renk tonu ile yeni alan boyunca ince bir çizgi şeklinde püskürtün.

Sprey Boya ile Gölgelendirme
Sprey Boya ile Gölgelendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir