Sprey vernik nedir nasıl kullanılır | Sprey Vernik uygulama

Sprey vernik nedir nasıl kullanılır | Sprey vernik uygulama

Kusurları kapatması ve ahşaba kuvvetle tutunması, şeffaf olması ve boyanın rengini değiştirmemesi sebebiyle, mobilya ve dekorasyon alanları ile el işi süs ve hediyelik eşyaların kaplanmasında sprey vernik yaygın olarak kullanılır. Bitmiş su bazlı akrilik veya yağlı boyanın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için doğru verniği doğru şekilde uygulamak en iyi seçim olacaktır. Vernik, boyayı kir ve tozdan korur ve boyananın görünümünü eşitler, boyanmış yüzeye parlak veya mat görünüm kazandırarak her yerinin eşit derecede olmasını sağlar.

Vernik nedir nerelerde kullanılır?

Akçalı sprey vernik, mat, yarı mat ve parlak, solvent bazlı, koruyucu ve dekoratif özelliklere sahiptir. İç ve dış mekanlarda, ahşap, seramik, beton, plastik, cam, metal, kağıt, karton ve çiçek gibi süs eşyaları yüzeylerine uygulanabilir. Atmosfere ve ozon tabakasına zararlı gazlar içermeyen kurşunsuz aynı zamanda suya, solmaya, çizilmeye ve darbeye dayanıklı olması ile zorlu koşullarda kullanıma uygundur. Otomobil, motosiklet, bisiklet, makina ve yedek parçalarında kullanılabilen akçalı sprey el sanatları gibi alanlarda da kullanıması uygundur.

Vernik nasıl kullanılır Vernik uygulama

Sprey vernik, su bazlı verniklerle aynı özelliklerde ve kullanımı oldukça kolay bir vernik türüdür. Daha önce sprey boya kullandıysanız aynı mantıkla uygulandığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 20 – 25 santim mesafeden çapraz katlar halinde tüm yüzeye eşit bir biçimde uygulanır. Çabuk kuruduğu için çalışmalarınızda uygulama kolaylığı sağlayacaktır. Kullandığınız yüzeyin durumuna göre ikinci ve üçüncü katları 1’er saat ara ile uygulayabilirsiniz.

Akçalı sprey vernik nerede satılır

Akçalı sprey vernik boya ve hırdavat dükkanlarında ve online mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Vernik fiyatları oldukça uygun olduğu için bireysel projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sprey boya üstüne vernik yapılır mı?

Sprey boya bittikten ve kusurlar gidirildikten sonra uygulanabilir. Yaklaşık 1 saat kadar boyanın kurumasını bekledikten sonra vernik uygulanabilir. Vernik ile boyanın etkileşimi açısından 1 günden fazla ara vermeden uygulanmalıdır.

Vernik iyi çalkalanmalı, hava soğuksa vernik kutusu uygun sıcaklıkta veya su içerisinde bekletilerek bir miktar ısıtılmalıdır. Sprey boya üzerine vernik 3-4 kat olarak uygulanabilir.

Akrilik boya üzerine parlaklığı sağlamak ve koruma amaçlı, mat veya parlak vernikler kullanılabilir, bu vernikler, çıkarılabilir biçimde benzersiz bir şekilde formüle edilmiştir. Parlak ve  orta parlak vernikler UV direnci içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir